"Byłem przybyszem, przyjęliście Mnie" - baner z takim cytatem z ewangelii według świętego Mateusza zawisł na krzyżu na Giewoncie. Rano zauważył go turysta. To kolejna taka akcja. Również miesiąc temu płachta z tym samym cytatem pojawiła się na zabytkowym krzyżu.

Cytat z ewangelii według świętego Mateusza najprawdopodobniej ma nawiązywać do sytuacji uchodźców na wschodniej granicy.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego są w drodze na Giewont, aby ściągnąć transparent z zabytkowego krzyża. Sprawa zostanie zgłoszona na policję.


Krzyż na Giewoncie jest nie tylko obiektem religijnym, ale i zabytkiem. Wieszanie jakichkolwiek przedmiotów, symboli, flag, banerów i pisanie czy rycie napisów na krzyżu jest nielegalne. Mimo to cyklicznie na obiekcie wywieszane są banery. W ubiegłym roku na Giewoncie zawisły baner wyborczy Andrzeja Dudy, tęczowa flaga LGBT oraz symbol Strajku Kobiet.

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Ramię krzyża ma 5,5 m długości.