Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został uznany przez magazyn "Politico" za najbardziej wpływowego polityka w Europie. Oprócz niego w zestawieniu znalazło się 27 osób podzielonych na 3 kategorie: ludzi czynu, destruktorów i marzycieli.

"Wiatr zmian" i "pojedynek o dusze Polaków"

"Politico" w sylwetce lidera PO pisze o "pojedynku o dusze Polaków" toczonym przez dwie dekady przez Donalda Tuska i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Według magazynu, Tusk walczył o demokratyczną, nowoczesną i europejską wizję przyszłości Polski, a Kaczyński był po stronie tradycjonalistycznej, katolickiej i nacjonalistycznej. 

"Teraz, po 8 latach rządów Kaczyńskiego, kraj stoi u progu nowej ery Tuska, a wiatr zmian wieje ponownie" - pisze "Politico", nawiązując do październikowych wyborów parlamentarnych w Polsce. Dodaje, że zdobycie większości sejmowej przez opozycję z byłym premierem na czele pokazuje, że "nawet w wadliwym systemie możliwe jest pokonanie populistów". 

Według magazynu, perspektywa powrotu Tuska do władzy sprawi, że Kijów odetchnie z ulgą i pozwoli na odbudowę relacji polsko-ukraińskich, które przeżywają w ostatnich miesiącach kryzys. "Politico" podkreśla też, że z triumfu lidera PO cieszy się również Bruksela, gdzie jest on znany i lubiany.

Jak powstaje lista "Politico"?

Jak tłumaczy "Politico", ranking stworzyli dziennikarze magazynu w oparciu o swoje doświadczenie. Cel listy jest jasny - ma ona pokazać, kto ma największe szanse na kształtowanie europejskiej polityki w 2024 roku. Redakcja zastrzega, że umieszczenie kogokolwiek w zestawieniu nie jest wyrazem poparcia ani formą nagrody. 

Ranking podzielono na 3 kategorie: ludzi czynu (tych, którzy mają władzę wykonawczą), marzycieli (reprezentujących idee napędzające debatę) oraz destruktorów, którzy mogą w nieoczekiwany sposób przewrócić stolik. 

Zełenski na czele marzycieli

Grupę polityków nazywanych w rankingu "Politico" marzycielami otwiera ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, poetycko opisany przez redakcję jako maratończyk. Na kolejnych miejscach są m.in.: opozycjonista Aleksiej Nawalny - według "Politico" "rosyjski Mandela", szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, a także m.in. czeski prezydent Petr Pavel scharakteryzowany jako jastrząb i prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Tomas Bach. 

Na pierwszym miejscu wśród ludzi czynu jest w zestawieniu włoska premier Giorgia Meloni - przez redakcję "Politico" nazwana kameleonem. Za nią są m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron czy prezydent Turcji Recep Erdogan. Tę grupę zamyka Keir Starmer - lider brytyjskiej Partii Pracy.  

Największą destruktorką jest zdaniem redakcji "Politico" Elwira Nabiullina - "bankierka Putina". Na dalszych miejscach w tej kategorii są m.in. węgierski premier Viktor Orban, szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred WeberBjörn Höcke z niemieckiej partii AfD.

Cały ranking jest dostępny na stronach "Politico".