Prawie 60 miliardów euro i dodatkowe wsparcie dla pięciu najbiedniejszych regionów kraju – to wynik rządowej batalii na unijnym szczycie w Brukseli. Jednak od tego, jak te pieniądze będą wykorzystane, zależy od nas.

Unijne pieniądze bardzo przydadzą się na Podlasiu. Wiele zależy jednak od samych mieszkańców regionu, a ściślej od ich aktywności w ubieganiu się o dotacje. W Białymstoku kształci się kilkadziesiąt tysięcy studentów. Jednak wielu z nich marnuje swój potencjał, przesiadując w knajpach – uważa Wojciech Koronkiewicz, który na czele komitetu obywatelskiego walczył o zachowanie drzew w centrum miasta.

Po długich negocjacjach w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2007 -2013. Brytyjczycy zaoferowali Polsce 59,5 mld euro, czyli o 3,5 mld więcej w porównaniu z pierwszą propozycją Londynu. czytaj więcej

Jego opinię potwierdzają też sami zainteresowani. Trudno znaleźć kogoś, kto należy do jakiejś organizacji pozarządowej czy kółka zainteresowań. - W sumie czas jest, ale jakoś chęci nie ma - przyznają. Winę zrzucają na „jakąś taką mentalność”. A brak chęci przekłada się na brak aktywności.