Zgodnie z zapowiedzią synoptyków na południe Polski wróciła zima. W Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie spadło nawet pół metra śniegu. Wiatr nawiewa śnieg na drogi. Kierowcy dzwonią na Gorącą Linię RMF FM skarżąc się na fatalne warunki do jazdy. Oto raport z polskich dróg minuta po minucie.

13:00 Zapraszamy na kolejną część relacji minuta po minucie!

12:58 Kilkanaście samochodów utknęło pod Lublinem na trasie Mełgiew-Łęczna- to informacja od Was z Gorącej Linii RMF FM. Jak mówi słuchacz Adam, utknął w zatorze o 7 rano i od tamtej pory jest coraz gorzej. Samochody nie ruszyły się z miejsca, a zasypuje je coraz mocniej. Tak silny wiatr wieje, że nie wiem, czy tu nocy nie spędzę - mówi Adam. I dodaje, że niektórym kierowcom kończy się paliwo. Reporter RMF FM ustalił, że ten odcinek należy do starostwa powiatowego w Świdniku. Problem tam znają i obiecują wysłać sprzęt najszybciej jak się da.

12:44 Ponad 70 ciężarówek utknęło w okolicach Lubnia na Zakopiance. Kierowcy koczują w samochodach już szóstą godzinę. Strażacy oferują im ciepłą kawę i herbatę. Policja obiecuje, że korek na trasie do Zakopanego zostanie rozładowany w ciągu 3 godzin.

12:37 Pod naporem śniegu naruszona została konstrukcja dachu sklepu Biedronka w Brzesku, klienci i pracownicy zostali ewakuowani. Zawaliła się też wiata sąsiedniego składu budowlanego.

12:21 Policja odblokowała drogę krajową nr 92 w Rumianku (Wielkopolskie), gdzie przed południem zderzyły się dwa samochody ciężarowe.

12:03 Na trasie z Krakowa do Zakopanego jest coraz gorzej. Policja apeluje do kierowców, by jeśli nie muszą, nie wyruszali na tę drogę. W Krzeczowie na odcinku z Lubnia do Skomielnej Białej utknęła cysterna i blokuje oba pasy ruchu. Można tamtędy przejechać, ale wahadłowo. Podobnie jest na Zbójeckiej Górze w Rabce.

11:59 Zablokowana "74" Janów Lubelski-Frampol. Na odcinku Krzemień-Zofianka do rowu wpadł pług. Za nim jeszcze ciężarówka. Nie ma przejazdu na odcinku 5 kilometrów. Również "74" pod Annopolem - kierowca tira próbował objechać drugiego, który nie mógł się wspiąć pod wzniesienie. Efekt jest taki, że obydwa utknęły. "19" Janów Lubelski-Kraśnik - kolizja pod Modliborzycami.

11:36 Podkarpacka policja zatrzymuje samochody ciężarowe bez założonych łańcuchów przeciwpoślizgowych. Łańcuchy obowiązkowo należy założyć na koła na krajowej "9" w okolicach Domaradza i Trzciany. Podobnie jest na serpentynach na "28", "73" i "84" pomiędzy Zagórzem a Leskiem. Policja przypomina, że wszędzie tam gdzie ustawione są znaki nakazujące założenie łańcuchów bezwzględnie należy się do nich zastosować, a jeżeli jesteście niedaleko Krosna uważajcie na potężne zaspy, które do jednego pasa zwęziły drogi. Ustawione w poprzek na podjazdach ciężarówki utrudniają natomiast dojazd do przejść granicznych w Korczowej i Barwinku.

11:28 Tysiące ludzi spędziły na Węgrzech noc w pojazdach, które z powodu śnieżyc utknęły na szosach, m.in. na autostradzie M1 między Budapesztem a Wiedniem. Na Słowacji zima zaatakowała z tak wielką siłą, że ogłoszono stan klęski żywiołowej. Nieprzejezdna jest m.in. magistrala podtatrzańska w okolicach Popradu. Czerwony Krzyż dostarcza napoje i żywność pasażerom kilkudziesięciu autobusów i kierowcom ciężarówek, które utknęły na autostradzie D1 między Lewoczą i Popradem.

11:22 Synoptycy ogłosili 3 stopień zagrożenia pogodowego dla województw lubelskiego i podkarpackiego. Śnieg ma padać bardzo intensywnie, będą też zawieje śnieżne.

11:09 Nie udało się jeszcze oswobodzić 55 pasażerów autobusu, który wjechał w barierkę na autostradzie A4 niedaleko małopolskiej Bochni. Na miejsce nie może dojechać specjalny holownik - utknął on w korku w Tarnowie i oczekuje, aż pługi odśnieżą i posypią podjazd. W autobusie oczekują uczniowie z Izraela i ich opiekunowie. Nikt nie został ranny, ale też nikt nie może wyjść z pojazdu - autobus tak pechowo uderzył w barierki, że zablokowane zostały wszystkie drzwi.

11:07 Ze względu na trudne warunki pogodowe panujące na lotnisku Jasionka k. Rzeszowa, ruch lotniczy został wstrzymany do godz. 16. Rano nie wylądował samolot z Warszawy. Do Rzeszowa nie przylecą także maszyny m.in. z Londynu, Dublina i Frankfurtu.  Na Podkarpaciu od kilku godzin trwają intensywne opady śniegu.

11:06 Fatalne warunki nadal panują na drogach Podhala. Na zakopiance najgorzej jest na odcinku z Nowego Targu do Lubnia. Tam policjanci już kilka godzin temu wstrzymali ruch wszystkich samochodów ciężarowych. Na Zbójeckiej Górze w Rabce stoi tir, który nie może podjechać na wzniesienie. Ruch jest tam wahadłowy. Na drodze nr 28 całkowicie zablokowany jest podjazd pod górę Osielecką. Tiry są zatrzymywane a samochody osobowe wysyłane na objazdy przez Bystrą. Wstrzymany jest także ruch ciężarówek na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem. Słowacka policja nie wpuszcza tirów do Polski.

11:00 Czy to już ostatni atak zimy? Zobacz prognozę!

10:45 Reporter RMF FM informuje: nadal nie udało się oswobodzić 55 pasażerów autobusu, który wjechał w barierkę na autostradzie A4 niedaleko małopolskiej Bochni.

W Krakowie 24-latek kierujący fordem focusem utracił panowanie nad pojazdem i wjechał w przystanek autobusowy. Ranny został mężczyzna stojący na przystanku, przewieziono go do szpitala. Kierowca samochodu osobowego był trzeźwy.

10:23 Komunikat drogowców: Utrudnienie na drodze krajowej nr 28 odc. Skomielna Biała - Osielec. Z uwagi na intensywne opady śniegu i utrudnione warunki przejazdu droga krajowa nr 28 na odcinku Skomielna Biała - Osielec została zamknięta dla samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 t). Kierowcy samochodów ciężarowych proszeni są o oczekiwanie na poprawę warunków przejazdu. 

10:13 Oto list od słuchacza Marcina: Witam, codziennie dojeżdżam z Jasła do Rymanowa Zdroju (50 km). Dzisiejszy dojazd do pracy graniczył z cudem. Po 3 godzinach udało się. Dawno takiej zimy nie było. W okolicach Jasła, Krosna są gigantyczne utrudnienia na drogach. Korki mają długość nawet kilkanaście kilometrów. Proszę o apel do kierowców z innych części kraju, aby nie wybierali się w te rejony. W wielu miejscach na drogach są gigantyczne zaspy, w których stoją pozostawione przez kierowców samochody.

10:21 Przypominamy, że policja zablokowała wjazd na zakopiankę dla samochodów powyżej 3,5 tony. Górski odcinek trasy Lubień - Nowy Targ jest biały i niebezpiecznie śliski. Jeśli kierowcy są już w trasie, powinni zjechać na parking lub stację benzynową, w ostateczności zatrzymać się na poboczu. Ci, którzy jeszcze nie wyjechali, lepiej niech zrezygnują z podróży. Policja nie wpuszcza już żadnego samochodu powyżej 3.5 tony na górski odcinek zakopianki, nawet jeśli auto ma założone łańcuchy przeciwpoślizgowe. To nie koniec zimowego koszmaru - lada moment zostanie całkowicie zamknięty odcinek od Skomielnej Białej do Rabki. Przez kwadrans będą tam jeździć tylko piaskarki i pługi.

10:19 Po zderzeniu dwóch samochodów ciężarowych i samochodu osobowego w Rumianku w powiecie szamotulskim (Wielkopolskie) zablokowana jest droga krajowa nr 92 - to trasa alternatywna dla autostrady A2 wiodącej z Poznania do granicy z Niemcami. Do wypadku doszło po godz. 9, droga będzie zablokowana przez kilka godzin - policjanci zorganizowali objazdy drogami lokalnymi.

10:07 W rejonie Komarna przy granicy z Węgrami, na Słowacji na drogach utknęło ponad 200 aut. Zaspy sięgają tam dwóch metrów. 

10:02 Między Tarnowem a Brzeskiem na zaśnieżonej drodze nr 4 utknął autobus z 55 pasażerami. Nie mogą opuścić pojazdu, ponieważ drzwi zostały zablokowane przez barierkę ochronną. Straż czeka na ciężki sprzęt, który ma uwolnić pasażerów.  

9:56 Problemy mają także nasi południowi sąsiedzi. Na Słowacji nieprzejezdna jest autostrada D1 w rejonie Popradu. W zaspach utknęło tam ponad 40 tirów, autobusów i samochodów osobowych. Drogi w rejonie Tatr blokują także drzewa, które łamią się pod ciężarem śniegu.

Około pół metra śniegu spadło w ostatnich godzinach na Podbeskidziu. Tiry zablokowały podjazdy na krajowej jedynce w Czechowicach-Dziedzicach oraz na niektórych ulicach w Bielsku-Białej.

Nadal fatalna sytuacja drogowa na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Potężny sześciokilometrowy korek ustawił się na wlocie do Lublina od strony Warszawy. Najmocniej w tej chwili pada i wieje w okolicach Zamościa i Biłgoraja wszystkie trasy są przejezdne, ale to się może zmienić w ciągu kilku minut. Na Podkarpaciu ruch wahadłowy na "9". W Trzcianie przewrócił się tir. Nieprzejezdne dwie drogi wojewódzkie: 992 Jasło-Nowy Żmigród, w Zarzeczu również tir stanął w poprzek jezdni oraz 875 Kolbuszowa-Sokołów Małopolski - tam utworzyły się potężne zaspy, pługi stoją w korku.

9:50 W rejonie Limanowej w Małopolsce z powodu ataku zimy trzeba była odwołać zajęcia w niektórych szkołach. Lekcje nie odbywają się w Pisarzowej i Mordarce w gminie Limanowej. Tam dzieci po prostu nie dotarły do szkół. Nie ma lekcji, a tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla tych dzieci, którym udało się dotrzeć do szkół. W sąsiedniej Laskowej władze gminy apelują do rodziców, żeby nie wysyłali dzieci do szkół.

9:40 Śnieg sypie też nad morzem na Pomorzu Zachodnim, pisaliście w mailach. Biało jest od Koszalina po Rewal, ale to tylko opady przelotne. Ma napadać około 5 cm śniegu. W dodatku w ciągu dnia, to co spadło stopnieje, bo nad morzem ma być jeden stopień na plusie.

Utrudnione warunki do jazdy we wschodniej części województwa świętokrzyskiego na drogach krajowych numer: 9, 74, 77 i 79. Na tym obszarze są intensywne opady śniegu i silny wiatr. Tam, gdzie drogi przechodzą przez tereny otwarte, śnieg jest nawiewany na jezdnie.  

9:30 W miejscowości Mucharz w Małopolsce wypadek na światłach. Droga Wadowice-Sucha Beskidzka zablokowana na wysokości Zapory.

Słuchacze RMF FM donoszą na Gorącą Linię RMF FM o dwóch zablokowanych miejscach na krajowej "4" na Podkarpaciu. Oba w okolicach Przeworska.

9:23 Obecnie wszystkie tiry stoją na poboczach zakopianki i droga jest już przejezdna - informuje dyżurny GDDKiA w Krakowie. Według synoptyków opady śniegu na południu Małopolski będą utrzymywać się do wieczora. W weekend ma nie padać, ale nadal będzie trzymał mróz.

9:17 Komunikat drogowców: Utrudnienie na drodze krajowej nr 7 odc. Myślenice - Nowy Targ. Z uwagi na intensywne opady śniegu i utrudnione warunki przejazdu droga krajowa nr 7 (Zakopianka) na odcinku Myślenice - Nowy Targ została zablokowana dla samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 t). Kierowcy samochodów ciężarowych proszeni są o oczekiwanie na poprawę warunków przejazdu.

9:09 Horror na małopolskich i podkarpackich trasach. Śnieg zasypał wszystkie drogi, w białym Krakowie są olbrzymie korki. Zasypane są osiedlowe uliczki, a MPK musiało skrócić 9 podmiejskich linii autobusowych na południu Krakowa.

Fatalnie jeździ się na drogach Podkarpacia. Zablokowana jest "19" w Jesionce. Tiry stanęły także na trasach Tarnobrzeg-Stalowa Wola i na "28" w Zarzeczu niedaleko Jasła. Białe i śliskie są drogi do przejść granicznych w Barwinku, Korczowej i Medyce.

Na Podkarpaciu w Jarosławiu pokrywa śnieżna sięga 40 cm i o ile jezdnie są odśnieżane pługami, tak chodniki są nie tknięte. Rano wychodząc do pracy trzeba się było przedzierać przez zaspy sięgające prawie do kolan.

8:54 Zakopianka blokuje się co kilka chwil. Cała droga  jest biała i pokryta kilkunastocentymetrową warstwą śniegu. W miejscowości Lubień w stronę Zakopanego policjanci zatrzymują już także te ciężarówki, które mają łańcuchy na kołach. Na górskim odcinku zakopianki żółwie tempo. Podobnie jest niemal na wszystkich podhalańskich drogach. Zablokowana jest także droga numer 28 między Jordanowem a Makowem Podhalańskim. W rejonie Osielca tiry stanęły na podjeździe, który jest w tej chwili odśnieżany.

8:44 Tragiczne warunki na drodze na Podhalu, dokładnie trasa Jordanów-Sucha, sypie dalej.

Białe piekło w Olkuszu w Małopolsce. Na krajowej "94" lód!

Na drodze wylotowej z Lublina do Warszawy korek sięgał czterech kilometrów. Śnieg pada w Lubelskiem od późnego wieczora w czwartek. Wieje silny wiatr w porywach do 85 km/h. Trudne warunki zmuszają kierowców do wolnej jazdy, co powoduje, że na najbardziej uczęszczanych trasach tworzą się zatory. Ruch spowalniają też w niektórych miejscach tiry, które na śliskiej jezdni mają kłopoty z wjazdem na wzniesienia.

8:28 Fatalne warunki drogowe w Beskidach. Zablokowana jest droga 945 z Żywca do granicy ze Słowacją. W okolicy Jeleśni dwie ciężarówki wpadły w poślizg i zablokowały przejazd. W tej chwili auta są wyciągane. Trudne warunki także w okolicach Istebnej i Koniakowa. Tam wiatr cały czas nawiewa na drogi śnieg z pól. Policja radzi też,  żeby na przełęcz Salmopolską między Wisłą i Szczyrkiem nie jechać bez łańcuchów. W okolicy Szczyrku zasypane są chodniki i w wielu miejscach na drodze trzeba omijać pieszych.

8:37 Utrudnienie na drodze krajowej 28 w miejscowości Osielec odc. Jordanów - Maków Podhalański. Samochód ciężarowy stanął w poprzek drogi. Droga zablokowana. Brak informacji o czasie trwania utrudnienia.

8:17 Policja zablokuje wjazd na zakopiankę dla ciężarówek, które nie mają na kołach łańcuchów. Kierowcy tirów jadący w stronę Krakowa są zatrzymywani w Nowym Targu. W miejscowości Lubień policjanci na poboczu ustawiają tiry jadące w stronę stolicy Tatr. Ciężarówki blokują podjazdy z Naprawie i Rdzawce. 

Fatalne warunki drogowe na Lubelszczyźnie. Na trasie Lublin-Lubartów spadło ponad 30 cm śniegu.

Tiry zablokowały obwodnicę Przemyśla. Na Podkarpaciu tragedia, wszystko zasypane. W Korczowej w drodze do pracy z trudem przejechaliśmy pomiędzy tirami leżącymi co parę metrów w rowach. A na horyzoncie nie było widać żadnej piaskarki. Masakra.

8:02 Przejezdna jest już droga krajowa nr 9 w Trzcianie k. Krosna na Podkarpaciu. Utrudnienia trwały tam kilkanaście godzin. Tir wpadł w poślizg i zablokował drogę. Policja zorganizowała objazdy dla samochodów osobowych przez Duklę, Chyrową i Tylawę. Natomiast auta ciężarowe musiały czekać.

Nieprzejezdna jest natomiast droga wojewódzka z Jasła do Nowego Żmigrodu w Zarzeczu k. Jasła, gdzie drogę blokują dwa tiry. Policja zorganizowała objazdy.

8:00 Zakopianka okolice Klikuszowej tir wpadł do rowu, brak służb, pługów.

Cały Nowy Sącz stoi. Jest pół metra śniegu. Jesteśmy zasypani. Nikt do nas nie dojedzie, ani my nie wyjedziemy.

Na drogach w Rzeszowie i okolicy jest kompletny paraliż. Droga nr 19 stoi w obu kierunkach w miejscowości Jasionka. Proszę o apel do kierowców tirów, aby zjeżdżali na parkingi, bo ich podróż nie ma sensu - tylko blokują drogi!

7:45 "W okolicach Krasnegostawu w województwie lubelskim miejscami zaspy mają nawet metr" - napisała do nas Dominika.

W Sanoku droga tragiczna. Drogowcy chyba śpią - to sygnał od innego słuchacza.

Na ulicy Jagiellońskiej w Bydgoszczy samochód jadący w kierunku dzielnicy Fordon dachował, uszkadzając przystanek tramwajowy. Ulica jest całkowicie zablokowana, tworzą się gigantyczne korki.

7:43 Droga wojewódzka nr 992 relacji Jasło - Nowy Żmigród nieprzejezdna w m. Zarzecze. Na nawierzchniach dróg warstwa zajeżdżonego śniegu, błoto pośniegowe, lokalna śliskość. Nie lepsze warunki panują na drodze 993 Dukla - Nowy Żmigród, natomiast drogi gminne są całkowicie nie odśnieżone!

7:23 Utrudnienia na rondzie w małopolskim Brzesku. Autobus blokuje tam podjazd. Biało jest na całej krajowej "4" od Śląska aż do granicy z Ukrainą.

Słuchacz Łukasz ostrzega przed korkiem na drodze Tarnobrzeg-Stalowa Wola. Dwa tiry stoją tam w poprzek drogi.

7:17 Ciężarówka zablokowała obwodnicę Wieliczki. Tiry stoją w Naprawie na zakopiance, auta te nie mogą ruszyć pod górę. Tworzą się korki. Policja apeluje do kierowców, żeby zakładali łańcuchy antypoślizgowe. Wciąż zablokowana jest "9" na Podkarpaciu, prowadząca do przejścia granicznego ze Słowacją. Trasy w Małopolsce i na Podkarpaciu pokryte są śniegiem i bardzo śliskie. W Krakowie na drogach biały koszmar. Najgorzej jest na osiedlach i na ulicach, po których nie jeżdżą autobusy MPK. One w ogóle nie są odśnieżane.

7:08 W Lublinie koniec świat. Nic nie widać na 20 metrów. Śnieg pada intensywnie.

Na drodze krajowej nr 9, na odcinku Krosno - Barwinek, w miejscowości Trzciana na Podkarpaciu przewróciła się ciężarówka. Wprowadzono ruch wahadłowy.

7:03 Droga od Słowacji do Słowenii jest w wielu miejscach zablokowana. Jest ogromny wiatr, tak silny, że na naszych oczach przesuwa tiry. Stoimy na Węgrzech już od 20:00 wieczorem, służby nie są w stanie do nas dojechać, bo samochody blokują trasy - powiedział nam przed chwilą pan Zbigniew.

6:58 W Rzeszowie jest zadymka śnieżna. Nic nie widać. "Stoimy w Rzeszowie, bo są gigantyczne utrudnienia. Całe Podkarpacie zasypane" - napisał do nas Wojtek.

6:47 Trudne warunki panują na podhalańskich drogach. Śnieg sypie niemal nieprzerwanie od wczoraj i służby drogowe nie nadążają  z jego usuwaniem. Tiry nie radzą sobie na śliskich podjazdach. Jeden z nich stanął na zakopiance w okolicach Nowego Targu, inny blokuje trasę ze stolicy Podhala do Szczawnicy w miejscowości Krośnica. Ciężarówki miały też problemy w rejonie Myślenic - w Bęczarce. Tam już udało się udrożnić przejazd, ale tylko na jednym pasie ruchu, bo drugi jest całkowicie zasypany śniegiem.

6:44 Zablokowana jest "28" w kierunku Suchej Beskidzkiej. W Świnnej Porębie na podjeździe stoją tiry. Trasa Wadowice-Kalwaria i dalej do Krakowa to - jak mówią nam słuchacze - jedna tragedia.

Stoimy, zablokowana w obu kierunkach jest droga między Jasłem a Rzeszowem za Strzyżowem - ostrzegał Andrzej z Jasła.

6:36 Słuchacz Maciej z Nowego Targu ostrzega - samochód lepiej dziś zostawić w garażu. W nocy spadło pół metra śniegu i nadal sypie.

Jeżdżą pługi jeden za drugim, ale nic to nie daje. Cały czas zawiewa śnieg na drogi - powiedział nam Krzysztof, który usiłuje przedrzeć się właśnie z Hrubieszowa do Zamościa.

6:29 W miejscowości Witów na Podhalu spadło 35cm śniegu. Są utrudnienia na drodze.

W Medyce na Podkarpaciu leży ponad 20 cm śniegu.

6:14 Na południu kraju, w centrum i na wschodzie Polski zawieje i zamiecie śnieżne - ostrzegają synoptycy. A tak o poranku wyglądały ulice w Krakowie.

6:07 "Ogromne załamanie pogody na Węgrzech. Dziesiątki polskich samochodów stoi w śnieżnych zaspach, silny wiatr uniemożliwia przejście kierowców pomiędzy samochodami" - napisał do nas na Gorącą Linię RMF FM kierowca Zbigniew.

5:52 Hrubieszów na Lubelszczyźnie zasypany, przejezdne są tylko główne drogi. Takiej zimy, jak w tym roku, nie było - mówił nam Krzysztof, który zadzwonił na Gorącą Linię RMF FM.

5:50 Kraków jest zasypany. Na głównych ulicach miasta leży błoto pośniegowe. Reszta zasypana jest śniegiem - donosi o poranku nasz reporter. Dla autobusów MPK zamknięta została ul. Beskidzka, a 10 linii autobusowych zostało skróconych.

Fatalne warunki na autostradzie A4. Na zakopiance na poboczu stoją tiry. Trasy 79 i 28 zasypane są śniegiem.

Podobnie jest na Podkarpaciu. Tam zablokowana przez ciężarówkę jest krajowa 9 na odcinku prowadzącym do przejścia granicznego ze Słowacją.

5:39 Śnieg sypie w Pomorskim. Od wschodnich granic województwa do Trójmiasta. W samym Trójmieście główny trakt cały biały. Nie widać pasów. Autobusy mają problemy z ruszaniem ze skrzyżowań czy wyjechaniem z zatoczek  Drogowcy ewidentnie zaspali.

Lublin to jedna wielka zawieja, śniegu po pachy i ciągle pada.

5:30 Na autostradzie A4 od Katowic w stronę Krakowa masa śniegu.

5:00 Między Przemyślem i Medyką pługów nie ma. Za to jest 20 centymetrów świeżego śniegu. I wieje.

W Skomielnej Białej na zakopiance tir stanął na światłach. I jak stanął, tak stoi nie mogąc ruszyć.

W miejscowości Zerwana niedaleko Krakowa - to trasa numer 7 Kraków-Słomniki - ciężarówka uderzyła w dom stojący przy krajowej drodze numer 7. Pojazd uszkodził jedną ścianę i oparł się o kolejny murowany budynek. W pierwszym domu lekko poszkodowana została kobieta. Huk straszny, myślałam, że to bomba atomowa. Szczęście, że nie spałam tu, bo by mnie zabiło - mówiła reporterowi RMF FM roztrzęsiona mieszkanka uszkodzonego domu.