Dariusz Joński (KO) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji śledczej do zbadania wyborów kopertowych. Jego zastępcami zostali posłowie: Jacek Karnowski (KO), Bartosz Romowicz (Polska2050-TD) i Waldemar Buda (PiS). Pierwsze, merytoryczne posiedzenie komisji ma się odbyć w piątek.

W piątek mają zostać wskazani pierwsi świadkowie, którzy zostaną wezwani. Dariusz Joński zapewnił, że komisja będzie działała "na podstawie faktów i dokumentów i nie przewiduje żadnego kuglarstwa".

"Zrobimy wszystko, aby komisja pokazała, czy władze naszego państwa przy organizacji wyborów kopertowych doprowadziły do złamania prawa" - podkreślił.

Szef komisji wskazał, że jest kilka spraw do załatwienia. Po pierwsze, jak mówił, będzie proponował uchwałę ws. oświadczenia dla każdego posła, czy nie zachodzi konflikt interesów, tzn. czy któryś z posłów nie uczestniczył przy organizacji tzw. wyborów kopertowych. Joński mówił też, że chce, aby w piątek została podjęta uchwała o liczbie stałych doradców, a także aby został ustalony plan pracy, w tym wskazanie pierwszych świadków, którzy zostaną wezwani.

Przewodniczący komisji prosił też posłów, aby występować z pierwszymi wnioskami o dowody, ponieważ - jak mówi - z doświadczenia innych komisji wynika, że oczekiwanie na stosowne dokumenty może trwać nawet kilka tygodni. Joński zapowiedział też na piątek uchwałę ws. listy pierwszych czynności dowodowych. 

Na początku grudnia Sejm przyjął uchwałę ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Jej powstanie posłowie poparli jednogłośnie. 

Kto zostanie przesłuchany?

W ostatni piątek w RMF FM Dariusz Joński zapowiadał, że komisja zaprosi na przesłuchanie b. premiera Mateusza Morawieckiego, czy b. wicepremiera Jacka Sasina. "Dobrze by było zaprosić pana Jarosława Kaczyńskiego" - stwierdził. 

"Chciałbym, żeby przed świętami było posiedzenie komisji, na którym byśmy zdecydowali, o które dokumenty wystąpimy. (...) Chciałbym, żeby jeszcze przed świętami, w przyszły piątek (...) pojawiły się pierwsze nazwiska i konkretne daty i godziny, kiedy świadkowie pojawią się w Sejmie na przesłuchaniu. Myślę, że pierwsze przesłuchania jeszcze w styczniu, około połowy stycznia" - powiedział w piątek Dariusz Joński. 

Pytany o nazwiska osób, które komisja wezwie na przesłuchanie odpowiedział: "Oczywiście będzie na pewno premier Morawiecki, bo on przecież podejmował decyzje, na pewno wicepremier Sasin, oczywiście dobrze by było zaprosić pana Jarosława Kaczyńskiego, który w 2021 r. powiedział, że to on osobiście podejmował w tej sprawie decyzje".

Potwierdził, że przed komisją staną także szefowie Poczty Polskiej, Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. "Ta lista może być bardzo długa, bo tych osób, które mogły złamać prawo może być bardzo dużo" - dodał.

"Nie ma świętych krów, każdy, kto jest zaproszony (...) musi się na tej komisji stawić" - zapewnił.

Sejm wybrał we wtorek wieczorem skład osobowy komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.

Do komisji wybrano czterech posłów PiS: Waldemara Budę, Przemysława Czarnka, Pawła Jabłońskiego, Mariusza Krystiana. Klub KO będzie reprezentowany w komisji przez trzy osoby: Magdalenę Filiks, Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego. Z PSL-TD w komisji pracować będzie Agnieszka Maria Kłopotek. Lewicę będzie reprezentować Anita Kucharska-Dziedzic, Polskę 2050-TD Bartosz Romowicz, a Konfederację Witold Tumanowicz.