Aktor Maciej Damięcki przez 16 lat współpracował z SB jako TW „Bliźniak” - informuje „Dziennik” na swoich stronach internetowych. Damięcki w rozmowie z RMF FM twierdzi, że współpracował z SB, bo był szantażowany po wypadku samochodowym, który spowodował.

Moi koledzy to rozumieją. Znają realia tamtych czasów. Zdają sobie z tego sprawę, że zaczynają się koszmarne czasy i nie wiem komu tak naprawdę chodzi o to, żebyśmy wszyscy Polacy na siebie patrzyli wilkiem i wszyscy sobie podgryzali gardła - mówi w rozmowie z RMF FM Maciej Damięcki. czytaj więcej

Według „Dziennika” Damięcki spotykał się z oficerami wywiadu 76 razy, a kontakty z SB zerwał dopiero w 1989 roku. Miał donosić m.in. na Daniela Olbrychskiego, Marka Kondrata i Piotra Fronczewskiego.

Odrzucałem to od siebie, bo nikogo ani nie wydałem, ani nikt przez mnie nie cierpiał. Po prostu tak się stało - mówi w rozmowie z RMF FM Maciej Damięcki. Aktor przyznał, że współpracował z SB. Twierdzi, że był szantażowany. czytaj więcej

W rozmowie z RMF FM aktor zaprzecza, aby do spotkań doszło tak często. Twierdzi, że napisał - jak to określił - tylko dwa wypracowania w latach 70. W jednym z nich opisał stosunki panujące w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Na pytanie dziennikarza RMF FM Roberta Kalinowskiego, czy w latach 70. przyznał się swoim kolegom aktorom do współpracy z SB, Maciej Damięcki odpowiedział: Nie przyznałem się. Przyznałem się dopiero teraz po rozmowie z panem z IPN.

Dodał: Nie wiem, dlaczego się nie przyznałem. Odrzuciłem to od siebie. Nikogo ani nie wydałem, ani nikt przeze mnie nie cierpiał.

Marek Piwowski przyznał się do współpracy z tajnymi służbami PRL. W rozmowie z "Newsweekiem" reżyser kultowego "Rejsu" zdradził, że podpisał umowę o współpracę i przyjął pseudonim "Krost". czytaj więcej

To kolejna postać ze środowiska artystycznego, która przyznała się do współpracy z SB. Na początku marca o swojej współpracy z tajnymi służbami PRL powiedział reżyser Marek Piwowski.

Maciej Damięcki pochodzi z rodziny aktorskiej: jest synem aktorów Ireny Damięckiej-Górskiej i Dobiesława Damięckiego, bratem Damiana Damięckiego również aktora. Najmłodszym pokoleniem aktorów w tej rodzinie są dzieci Macieja - Mateusz i Matylda.

Damięcki w 1966 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, na Wydziale Aktorskim, jednak

znacznie wcześniej rozpoczął swoją przygodę z filmem – już w 1956 roku wystąpił w „Tajemnicy dzikiego szybu”.

Najpopularniejsze filmy z udziałem Macieja Damięckiego to: „Rzeczpospolita babska”, „Kolumbowie”, „Noce i dnie”, „Rozmowy kontrolowane”, „Przedwiośnie”, „Ciało”.

Niemal od początku swojej kariery występował w serialach telewizyjnych. Widzowie mogli go podziwiać m.in. w produkcjach: „Stawka większa niż życie” , „Ekstradycja 3”, „Na dobre i na złe”.