Polacy w 2022 roku najbardziej oczekiwaliby zmniejszenia inflacji, polepszenia stosunków z Unią Europejską i obniżki podatków – wynika z najnowszego badania United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Istotne byłoby dla nich również polepszenie sytuacji w ochronie zdrowia, a także zmiana rządu.

Badacze z United Surveys zapytali grupę 1000 osób o to, jakie są ich oczekiwania na 2022 roku dotyczące sytuacji w Polsce. Najistotniejsze okazało się dla ankietowanych zmniejszenie inflacji, czego oczekiwało 43,5 proc. uczestników badania. Przypomnijmy, że inflacja za listopad wyniosła aż 7,7 proc. To znacznie powyżej prognoz i najwięcej od początku XXI wieku.

Badani oczekują także polepszenia stosunków z Unią Europejską, za czym opowiedziało się 32,7 proc. pytanych. Polacy życzyliby sobie również obniżki podatków - 31,1 proc., a także polepszenia sytuacji w ochronie zdrowia - 29,6 proc.

Co ciekawe, wysoki jest także odsetek badanych oczekujących w nowym roku zmiany rządu. To 24,9 proc. Dalej znalazły się:

  • Zmiany w wymiarze sprawiedliwości - 19,6 proc.
  • Zabezpieczenie granicy z Białorusią - 15,9 proc.
  • Utrzymanie  wzrostu gospodarczego - 6,3 proc.
  • Napływ nowych środków unijnych - 6,1 proc.
  • Zniesienie ograniczeń wynikających z Covid-19 - 5,7 proc.
  • Poluzowanie obostrzeń epidemicznych - 4,1 proc.
  • Zaostrzenie obostrzeń epidemicznych - 4,0 proc.
  • Zmniejszenie bezrobocia - 2,8 proc.

Problemem inflacja, ale nie tylko

Osoby w wieku 18-29 są największą grupą, która chce zmniejszenia inflacji w nowym roku. Tę odpowiedź wybrało aż 70 proc. ankietowanych. Oczekują tego w szczególności także 40-49-latkowie - 52 proc.

Problem galopującej inflacji jest dla Polaków istotny bez względu na orientację polityczną. Zmniejszenia jej poziomu oczekują zarówno wyborcy Zjednoczonej Prawicy (40 proc.), Koalicji Obywatelskiej (46 proc.), Lewicy (31 proc.), Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15 (77 proc.), jak również Konfederacji (22 proc.)

Dla osób głosujących w ostatnich wyborach do Sejmu na Lewicę ważniejsza jest jednak zmiana rządu, czego oczekuje aż 71 proc. badanych. Nieco niższy, ale również większy niż połowa, wynik zanotowali wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 53 proc. Uczestnicy badania opowiadający się za tymi partiami w 2022 roku oczekują również polepszenia stosunków Polski z Unią Europejską:

  • Wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 43 proc.
  • Wyborcy Lewicy - 47 proc.

Sami wyborcy Zjednoczonej Prawicy bardziej od zmniejszenia poziomu inflacji chcieliby obniżki podatków - 43 proc.

Badanie przeprowadzono metodą CATI, czyli wywiadem telefonicznym 17 grudnia 2021 roku.