Inflacja za listopad wyniosła 7,7 proc. To znacznie powyżej prognoz i najwięcej od początku XXI wieku. Miesiąc temu inflacja wynosiła 6,8 proc.

Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze dane dotyczące tempa wzrostu cen w listopadzie.

Przez rok paliwa podrożały o 36 proc., energia o 13 proc., a żywność o 6 proc. 

Wzrost PKB

Produkt krajowy brutto, według wstępnych szacunków, wzrósł w III kwartale 2021 roku o 5,3 proc. w porównaniu do III kwartału 2020 roku. 

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kw. wzrosły o 9,3 proc. rok do roku, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 8,6 proc. rok do roku.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2020 roku liczba osób pracujących w gospodarce wyniosła 16,0 mln. W stosunku do 2019 był to spadek o 0,6 proc. Sytuacja pogorszyła się szczególnie w przypadku gastronomii i branży zajmującej się zakwaterowaniem. 

Sprawdź, co dzieje się na świecie:

Źle, jeszcze gorzej

Dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda prognozuje, że niestety może być jeszcze gorzej. W grudniu zobaczymy pogorszenie, ale już od stycznia powinniśmy zanotować poprawę z dwóch powodów. Pierwszy to powód rynkowy. Obawy przed nową odmianą koronawirsa - Omikron - sprawiły, że bardzo mocno spadły ceny ropy naftowej, co powinno wkrótce przełożyć się na spadki cen paliw. Skoro paliwa mają być tańsze to inflacja powinna topnieć.

Pomóc powinny także składane przez premiera zapowiedzi czasowego obniżenia opodatkowania paliw, prądu i gazu. 

Tarcza inflacyjna - kto ile zyska?

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek zapowiedział, że od stycznia zacznie działać tzw. tarcza antyinflacyjna. Na razie jednak żadne przepisy w tym zakresie nie zostały przyjęte. 

Co m.in. zakłada tarcza antyinflacyjna? 

  • Obniżkę podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące - od stycznia do marca 2022 r.
  • Obniżkę podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące - od stycznia do marca 2022 r.
  • Zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych
  • Obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.
    Obniżenie do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE akcyzy na paliwa, od 20 grudnia na 5 miesięcy; od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną także zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. 

Rząd zapowiedział również, że jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej będzie dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych.