"Nie należy zaklinać rzeczywistości, jak robią to ludzie z Lewicy (…) tylko należy rozpocząć dyskusję na temat tego, jak przywrócić uprawnienie, które zabrał nauczycielom nie kto inny tylko przywódca opozycji, również Lewicy prawdopodobnie, pan Donald Tusk. Otóż w 2009 r. Donald Tusk i jego rząd zabrał nauczycielom wcześniejszą emeryturę po 20 latach pracy przy tablicy, i 30 latach pracy w ogóle" – mówił w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, "o to też postulują nauczyciele".

Przemysław Czarnek mówił w TVP Info, że w perspektywie następnych kilku lat będzie "za dużo nauczycieli".

Jest faktem, zupełnie oczywistym dla wszystkich, którzy się temu przyglądają, że w ostatnim okresie, około dwudziestu lat, ubyło w systemie oświaty 1,5 mln dzieci, a w następnych kilku latach ubędzie w systemie oświaty z uwagi na niż demograficzny, który się przetacza przez polskie szkoły, następne kilkaset tysięcy dzieci - tłumaczył szef resortu edukacji i nauki.

Oczywiste jest, że jak ubędzie następne kilkaset tysięcy dzieci z systemu, to będzie się to wiązało z jakimiś konsekwencjami po stronie zatrudnienia nauczycieli. I to, co dzisiaj próbują niektórzy wykrzyczeć, że jest za mało nauczycieli, jest nieprawdą - podkreślił Czarnek.

W ocenie ministra, żeby zabezpieczyć nauczycieli na okoliczność, która jest nieuchronna, trzeba przywrócić system wcześniejszej emerytury.