W kopalni Knurów-Szczygłowice trwa akcja przeciwpożarowa po wykryciu zadymienia w podziemnych wyrobiskach. Nikt nie został poszkodowany.

W kopalni Knurów-Szczygłowice trwa akcja przeciwpożarowa po wykryciu zadymienia w podziemnych wyrobiskach. Nikt nie został poszkodowany.
Kopalnia Knurów-Szczygłowice /fot. Dawid Lach /Materiały prasowe

Jak podano w raporcie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, po godz. 4.30 we wtorek na poziomie kopalni Szczygłowice połączonej kopalni Knurów-Szczygłowice, w pokładzie 405/1, chodniku 22A wykryto wydzielane dymy.

Załoga wycofała się bez użycia aparatów tlenowych. Od godz. 04.33 w zakładzie trwa akcja przeciwpożarowa. Nie ma osób poszkodowanych.

Akcje przeciwpożarowe w takich sytuacjach najczęściej wiążą się z tzw. pożarami endogenicznymi górnictwie. Powodem ich powstawania jest samozagrzewanie węgla w tzw. zrobach ściany wydobywczej, czyli w miejscach po eksploatacji węgla. W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale emisja gazów, ewentualnie zadymienie i podwyższona temperatura. Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.