Dziś mija 12 lat od śmierci Jana Pawła II. Przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra odprawiona została msza. W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

Dziś mija 12 lat od śmierci Jana Pawła II. Przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra odprawiona została msza. W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym.
Po lewej: papież Jan Paweł II w austriackim Innsbrucku (fot. PAP/DPA/Dominik Obertreis), po prawej: pamiętny moment z pogrzebu Jana Pawła II w Watykanie, 8 kwietnia 2005 (fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI) /Dominik Obertreis/DPA, MAURIZIO BRAMBATTI/EPA /PAP

Przed kaplicą świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej, gdzie od 2011 roku, czyli od beatyfikacji pochowany jest Jan Paweł II, zatrzymują się codziennie tysiące ludzi z całego świata.

Odbywają się tam poranne msze, na których gromadzi się polskie duchowieństwo z Rzymu i Watykanu, a także przybywający do Wiecznego Miasta hierarchowie polskiego Kościoła. Oficjalne polskie delegacje władz składają tam kwiaty.

W październiku 2013 roku, a więc siedem miesięcy po swym wyborze, mszę przy grobie odprawił papież Franciszek.

Rocznica śmierci Jana Pawła II minie w tym roku bez niedzielnego spotkania z Franciszkiem na modlitwie Anioł Pański. Papież spędzi bowiem ten dzień w regionie Emilia - Romania na północy Włoch, na terenach zniszczonych przez trzęsienie ziemi przed pięcioma laty.

Wraz z upływem czasu przestała być kontynuowana tradycja spotkań wieczorem 2 kwietnia na placu Świętego Piotra. W pierwszych latach po śmierci papieża wierni przychodzili tam, by modlić się w godzinie jego śmierci, czyli 21.37.

W 2005 roku, gdy wiadomo już było, że Jan Paweł II umiera, na placu przed bazyliką watykańską i zarazem pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim modliły się nieprzerwanie przez kilka dni dziesiątki tysięcy ludzi.

Benedykt XVI wspomina swojego poprzednika

Na mszy odprawionej przez Benedykta XVI w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II w 2006 roku na placu Świętego Piotra zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób. W homilii papież o mówił o swym poprzedniku: Kto miał możność spotykać go z bliska, mógł niemal dotknąć jego szczerej i niewzruszonej wiary, która, jeżeli robiła wrażenie na gronie współpracowników, nie omieszkała w ciągu długiego pontyfikatu wywierać dobroczynnego wpływu na cały Kościół.

Papież nazwał wiarę Jana Pawła II silną i autentyczną, wolną od lęków i kompromisów. Wiara ta "udzielała się sercom wielu ludzi, również dzięki licznym pielgrzymkom apostolskim we wszystkich stronach świata, a szczególnie dzięki tej ostatniej podróży, jaką były jego agonia i jego śmierć"- powiedział.

Wyjątkowo uroczyście obchodzona była druga rocznica śmierci Jana Pawła II w 2007 roku. Tego dnia podczas ceremonii w rzymskiej bazylice świętego Jana na Lateranie zakończono pierwszy, diecezjalny etap rozpoczętego w rekordowym tempie procesu beatyfikacyjnego. Kilka godzin później Benedykt XVI odprawił rocznicową mszę na placu Świętego Piotra. W homilii nazwał swego poprzednika "niezawodnym przewodnikiem w wierze, gorliwym pasterzem i odważnym prorokiem nadziei". Papież przypomniał wówczas, że śmierć Jana Pawła II była "wydarzeniem, które cały świat przeżywał z niespotykanym w historii uczestnictwem".

W 2010 roku Benedykt XVI odprawił mszę w piątą rocznicę z kilkudniowym wyprzedzeniem w związku z ceremoniami Wielkiego Tygodnia. Mówił wówczas: Jan Paweł II "podczas swego długiego pontyfikatu nie szczędził sił w głoszeniu prawa ze stanowczością, bez słabości czy wahań, przede wszystkim, gdy musiał mierzyć się z oporami, niechęcią i odmową".

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jan Paweł II: Papież kibic, papież sportowiec >>>>

Zwracając się do Polaków papież podkreślił: Życie i dzieło Jana Pawła II, wielkiego Polaka, może być dla Was powodem do dumy. Trzeba jednak byście pamiętali, że jest to również wielkie wezwanie, abyście byli wiernymi świadkami tej wiary, nadziei i miłości, jakich on nieustannie nas uczył.

Szósta rocznica upłynęła już pod znakiem przygotowań do beatyfikacji, która odbyła się 1 maja 2011 roku w Watykanie pod przewodnictwem Benedykta XVI.

Po ogłoszeniu papieża błogosławionym, jego grób został przeniesiony z grot watykańskich do bazyliki Świętego Piotra.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

"Rzeczy codziennego użytku (...) proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić". Tekst testamentu Jana Pawła II >>>>

Święty Jan Paweł II

W rekordowo szybkim czasie po śmierci odbyła się też kanonizacja Jana Pawła II - Franciszek ogłosił go świętym 27 kwietnia 2014 roku. Jednocześnie na ołtarze wyniesiony został Jan XXIII. Ceremonia ta przeszła do historii Kościoła, bo odbyła się w obecności dwóch papieży: urzędującego i emerytowanego, bo rok wcześniej Benedykt XVI abdykował.

11. rocznica śmierci Jana Pawła II przypadła w zeszłym roku w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego - tak, jak 2 kwietnia 2005 roku.

Z okazji tej uroczystości Franciszek przewodniczył czuwaniu modlitewnemu na placu Świętego Piotra. Było to wydarzenie wyjątkowe także dlatego, że trwał wówczas Rok Miłosierdzia, którego inspiracją było w dużej mierze nauczanie polskiego papieża.


(j.)