Czy w ciągu ostatnich 2 lat świat się zmienił - takie pytanie przewija się w dzisiejszej zagranicznej prasie. Żadna z gazet nie ma wątpliwości, że zamachy z 11 września miały ogromny wpływ na rzeczywistość, w której dziś żyjemy.

Jednak jedynie „The Independent” pokusił się o szczegółową analizę zmian w różnych dziedzinach życia. Od międzynarodowej dyplomacji i nowych strategicznych sojuszów przez środki bezpieczeństwa na całym świecie po architekturę i turystykę.

Z kolei lewicowy „The Guardian” pisze o dwóch straconych latach w kontekście działań podjętych przez USA po zamachach z 11 września. Efekty są dalekosiężne i wyniszczające. To tak, jakby - ujmijmy to obrazowo - Osama bin Laden eksplodował jako termonuklearna bomba w samym sercu światowego porządku. Dwa lata po 11 września wciąż giną ludzie, leją się łzy, podnoszą się głosy wzywające do sprawiedliwości i zemsty. (...) Oczywiście były sukcesy, ale ogólnie George W. Bush pogorszył tylko sytuację - konkluduje „The Guardian”, który od początku ostro krytykował amerykańskie działania wobec Iraku.

Rosyjski „The Moscow Times” opisuje jak dziś, dwa lata po zamachach wygląda Strefa Zero, gdzie stały dwie bliźniacze wieże World Trade Center. Zwraca uwagę, że Ground Zero stało się ostatnio areną sporów i kontrowersji.

06:40