W piątek zakończył się Globalny Tydzień Protestu poprzedzający szczyt klimatyczny ONZ. Na całym świecie odbywały się marsze i wiece w obronie klimatu. "Zmiany klimatu to nie żart" - takie hasła można usłyszeć na placu Defilad w Warszawie. Dziś naukowcy z Politechniki Krakowskiej przedstawili swój nowatorski pomysł na walkę ze smogiem. Testują mechanizm wymuszania ruchu powietrza, który miałby wspomagać naturalny układ wentylacyjny miasta i zapobiegać gromadzeniu się zanieczyszczeń. W piątek wrócił też temat awarii kolektorów pod dnem Wisły. Reporterzy RMF FM ustalili, ile kosztowała budowa i instalacja rurociągu do przesyłu ścieków przez Wisłę. W Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Jerzy Bralczyk skomentował budzący duże kontrowersje transparent kandydatki KO do Sejmu Klaudii Jachiry: "Bób, hummus, włoszczyzna". "Nie uważam, żeby to było słuszne, a co dla nich pewnie ważniejsze: żeby było skuteczne. Prowokacja, owszem, jest czasami uzasadniona, kiedy chcemy wywołać jakiś ferment intelektualny - ale to do takiego fermentu intelektualnego nie prowadzi bynajmniej" - zaznaczył językoznawca. Zebraliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia piątku.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Marsze i wiece na całym świecie w obronie klimatu

Zakończył Globalny Tydzień Protestu poprzedzający szczyt klimatyczny ONZ. Na całym świecie odbywały się marsze i wiece w obronie klimatu. "Zmiany klimatu to nie żart" - takie hasła można usłyszeć na placu Defilad w Warszawie.

W Warszawie marsz odbywał się pod hasłem "Zróbmy sobie klimat!". Jak relacjonował nasz reporter Michał Dobrołowicz, na placu Defilad, skąd wyruszył marsz, pojawiło się wiele osób.

Tym marszem chcemy pomóc planecie, bo tak naprawdę przez ten tydzień się zbierali, żeby pomóc planecie, żeby zmusić rząd do działań - mówiła jedna z protestujących, trzymająca transparent z napisem "Toniemy w plastiku!". Więcej przeczytasz TUTAJ>>>

Pomysł krakowskich naukowców na pozbycie się smogu z Krakowa

Naukowcy Politechniki Krakowskiej mają nowatorski pomysł na walkę ze smogiem. Testują mechanizm wymuszania ruchu powietrza, który miałby wspomagać naturalny układ wentylacyjny miasta i zapobiegać gromadzeniu się zanieczyszczeń. Podczas konferencji naukowej w Krakowie przedstawili założenia koncepcji dynamicznego przewietrzania miasta, które będą testowane w budowanym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Być może zaproponują postawienie w Krakowie kilku wież wentylacyjnych. O szczegółach pomysłu mówią RMF FM prof. Andrzej Szarata - dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK oraz dr Łukasz Flaga i Aleksander Pistol - z zespołu Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK.

Prof. Jerzy Bralczyk: „Lepsze” Platformy jest wrogiem „dobrego” Kaczyńskiego - a „dobre” czasami wystarczy

"Jest takie powiedzenie: lepsze jest wrogiem dobrego. Niektórzy z nas przywiązują wagę do tego powiedzenia. W tym sensie - gdybyśmy chcieli tutaj pożartować - moglibyśmy powiedzieć, że to ‘lepsze’ platformerskie będzie wrogiem tego ‘dobrego’ Kaczyńskiego - a ‘dobre’ czasami wystarczy" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Jerzy Bralczyk, komentując wyborcze hasła Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.

Odnosząc się zaś do haseł mówiących o "łączeniu" Polaków, językoznawca stwierdził: "Ludzie lubią, jeżeli ktoś się zgadza, a nie rozpada. (...) W kampanii pani Kidawy-Błońskiej pojawiła się ‘współpraca’ zamiast ‘kłótni’. (...) Z kolei do ‘wspólnoty’ odwołuje się często PiS".

Prof. Bralczyk zauważył przy tym, że "’wspólnota’ dość często występuje w opozycji wobec innych - bo wspólnotę integruje to, co jest poza nią: nie tylko te rzeczy, które łączą wewnętrznie - np. jakieś wspólne interesy - ale np. wspólny wróg".

Całość rozmowy możesz przeczytać i zobaczyć TUTAJ>>>

41 mln złotych wydano na rurociąg do przesyłu ścieków w Warszawie


Budowa i instalacja rurociągu do przesyłu ścieków przez Wisłę w Warszawie pochłonęły w sumie 41 milionów złotych - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Instalacja powstała po awarii kolektorów pod dnem Wisły.

Nigeryjski dom tortur. Kilkaset dzieci skutych łańcuchami

Policja w nigeryjskim stanie Kaduna znalazła budynek, w którym przetrzymywano przynajmniej 500 osób, w większości dzieci. Więźniowie byli skuci łańcuchami, torturowani, molestowani i głodzeni.

Nowoczesna pracownia językowa dla szkoły w Wapnie! To finał akcji charytatywnej RMF FM

24 stanowiska do nauki i żółto-niebieski tort: w szkole podstawowej w wielkopolskim Wapnie urządziliśmy i otwarliśmy supernowoczesną pracownię językową!

Wszystko to w ramach ostatniej tegorocznej odsłony naszej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM.



Po odwiedzinach w sali, którą wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt wraz z firmą Nowa Szkoła, uczniowie wapieńskiej podstawówki wymienili w rozmowie z reporterem RMF FM Mateuszem Chłystunem całą listę zalet nowej pracowni: Nie będziemy musieli nosić tak dużo książek, będziemy mogli pracować na komputerach. (...) Podoba mi się nawet, że mamy słuchawki do tego! (...) Są inne ławki, takie bardziej trójkątne. (...) Bardzo ładna, naprawdę mi się podoba. Na pewno będę się tam dobrze uczyć!

Relację z naszej wizyty w Wapnie, filmy i zdjęcia - dzięki którym zobaczycie, jak było kiedyś i jak jest dzisiaj - znajdziecie TUTAJ! >>>>