Oczy całego świata w piątek były zwrócone na Bliski Wschód. Tam – w ataku rakietowym USA – zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds. Potwierdzono, że rozkaz zabicia Sulejmaniego wydał prezydent Donald Trump. "Iran pomści zabicie generała w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu" – takie oświadczenie w sprawie wydała irańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego. W kraju zawrzało na scenie politycznej. Obecny szef PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że nie będzie się ubiegał o reelekcję w styczniowych wyborach. Jako swojego następcę zarekomendował Tomasza Siemoniaka. Zebraliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia piątku!

Irański generał zabity na lotnisku w Bagdadzie

Irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zostali w czwartek późnym wieczorem zabici w Bagdadzie. Władze USA potwierdziły dokonanie ataku. Wiadomo, że polecenie zabicia Sulejmaniego wydał Donald Trump.

Nowym szefem Al-Kuds został dotychczasowy zastępca Sulejmaniego - Esmail Gani.

"Iran nigdy nie wygrał wojny". Pierwszy komentarz Donalda Trumpa po śmierci Kasema Sulejmaniego

"Iran nigdy nie wygrał wojny, ale nigdy nie przegrał negocjacji" - ogłosił na Twitterze prezydent USA Donald Trump w pierwszej publicznej wypowiedzi po śmierci w amerykańskim ataku rakietowym Kasema Sulejmaniego, jednego z najbardziej wpływowych ludzi na Bliskim Wschodzie.

W kolejnej, opublikowanej kilkadziesiąt minut później, wiadomości Trump stwierdził m.in., że "gen. Kasem Sulejmani w ciągu długiego okresu czasu zabił albo ciężko ranił tysiące Amerykanów i planował zabić wielu kolejnych" oraz że "powinien być usunięty wiele lat temu!".

Prezydent Iranu zapowiada "miażdżącą zemstę"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka "miażdżąca zemsta" Iranu za zabicie Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds. Irański minister obrony Amir Hatami ostrzegł, że "retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych" za zabicie generała.


„Iran pomści zabicie generała w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu"

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu zebrała się podczas nadzwyczajnego posiedzenia. Poinformowano, że podjęto decyzję jak odpowiedzieć na zabicie Sulejmaniego. W oświadczeniu zakomunikowano, że "atak na generała Kasema Sulejmaniego jest największym strategicznym błędem USA w regionie".

Amerykańskie komentarze po zabiciu Sulejmaniego

W pierwszych komentarzach po zabiciu przez wojsko USA generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy irańskich sił Al-Kuds, republikanie chwalą prezydenta Donalda Trumpa, a demokraci krytykują. Były wiceprezydent USA Joe Biden uznał, że Trump "wrzucił laskę dynamitu do beczki prochu". Z kolei republikanin, senator Lindsey Graham stwierdził, że śmierć Sulejmaniego to "znaczący cios dla irańskiego reżimu, który ma na rękach krew Amerykanów".

Premier Iraku straszy wojną na świecie

Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi nazwał zabicie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego i jednego z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandisa "kolosalnym pogwałceniem suwerenności Iraku". Według szef irackiego rządu "uruchomi to niszczycielską wojnę w Iraku, regionie i na świecie".

Dyplomata o sytuacji po śmierci Kasema Sulejmaniego: "Iran jest zmuszony do jakiejś odpowiedzi"

"Iran jest zmuszony do jakiejś odpowiedzi. (...) Wydaje się, że Irańczycy będą mieli tę odpowiedź przemyślaną, że nie będą chcieli doprowadzić do wojny na pełną skalę" - tak Krzysztof Płomiński, były ambasador Polski w Iraku i Arabii Saudyjskiej, komentuje sytuację na Bliskim Wschodzie po ataku sił zbrojnych USA, w którym zginął Kasem Sulejmani - jeden z najbardziej wpływowych ludzi w regionie, dowódca elitarnych oddziałów Al-Kuds, stanowiących siły ekspedycyjne irańskich Strażników Rewolucji.

Według dyplomaty, z którym rozmawiał dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski, "obecna sytuacja na pewno będzie wykorzystana w polityce wewnętrznej (...) USA w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich", zaś "jeśli chodzi o sytuację wewnętrzną w Iranie, to obecne wydarzenia doprowadzą, przynajmniej na jakiś czas, do konsolidacji obecnego reżimu".

Kancelaria Prezydenta stawia warunki w związku z wyjazdem Andrzeja Dudy do Izraela

Andrzej Duda ma mieć zagwarantowane wystąpienie podczas uroczystości i najlepiej, żeby wystąpił od razu przed Władimirem Putinem albo po nim - takie oczekiwania Kancelaria Prezydenta wysuwa wobec organizatorów Światowego Forum Holocaustu, które 22 i 23 stycznie odbędzie się w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Prezydent Andrzej Duda nie ogłosił jeszcze, czy pojedzie na uroczystości.

Frankowicze kontra bank. Zapadł wyrok w głośnej sprawie kredytu państwa Dziubaków

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał za nieważną umowę frankowego kredytu hipotecznego państwa Dziubaków. Chodzi o najbardziej znaną "frankową sprawę", w której 3 października głośny wyrok wydawał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenie wydane przez warszawski sąd może okazać się przełomowe dla wielu ludzi zadłużonych w szwajcarskiej walucie.

Schetyna rezygnuje z kierowania Platformą. 6 kandydatów na szefa PO

"Po 4 latach trudnej pracy zostawiam PO, zamykam ten etap; najlepszym kandydatem dla PO w następnej kadencji przewodniczącego będzie Tomasz Siemoniak" - powiedział na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna. O fotel szefa PO będą walczyli także Bartosz Arłukowicz, Borys Budka, Joanna Mucha, Bartłomiej Sienkiewicz oraz Bogdan Zdrojewski.

"Klimat" Słowem Roku 2019. Na drugim miejscu LGBT

Klimat" został wybrany Słowem Roku 2019 przez kapitułę językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Na kolejnych miejscach uplasowały się: "LGBT" i "feminatyw".