Klimat" został wybrany Słowem Roku 2019 przez kapitułę językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Na kolejnych miejscach uplasowały się: "LGBT" i "feminatyw".

W plebiscycie internautów najważniejszym słowem minionego roku okazało się "LGBT". Tuż za nim znalazły się rzeczowniki: "klimat" i "hulajnoga".

W 2018 r. najważniejszym słowem okazała się "Konstytucja". Drugie miejsce kapituła przyznała rzeczownikowi "szumidło", a kolejne - "smogowi". Prócz tego wyróżniono słowa: "niepodległość", "klimat", "dzban", "ruch miejski", "protest" i "siatkówka".

Kto zasiada w kapitule?

W kapitule plebiscytu zasiadają: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ) oraz prof. Halina Zgółkowa (UAM). 

Alternatywka. Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2019

W ubiegłym roku w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku wygrała "alternatywka". Na podium znalazły się też: "jesieniara" i "eluwina".

"Alternatywka" to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach.

Słowo może być uznane za odpowiednik angielskiego "alternative girl". Chodzi o osobę ubierającą się w specyficzny, ekstrawagancki sposób. Zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu - tłumaczył Marek Łaziński z UW, jeden z członków kapituły plebiscytu.

Antonimem dla "alternatywki" to "konserwatywka". Męskim odpowiednikiem jest: "alternatywek" oraz "alternator".