Najważniejszym tematem środy były podtopienia na południu Polski. Rano poznaliśmy raport Najwyższej Izby Kontroli ws. reformy edukacji. Środa przyniosła też kolejną odsłonę zamieszania wokół Stowarzyszenia Wiosna i komentarze po premierze filmu Quentina Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood". Nasza dziennikarka rozmawiała o tym obrazie z Rafałem Zawieruchą, który zagrał Romana Polańskiego.

Podtopienia na południu Polski. Ewakuacja mieszkańców


Alarmy powodziowe na południu kraju. Najgorsza sytuacja jest w województwach: śląskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydaje ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu.

Biskupi: Nie uczyniliśmy wszystkiego, by zapobiec krzywdom

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski podjęła pracę nad systemowa odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. Przekazał, że w czasie Rady Stałej KEP zostało zatwierdzone "słowo biskupów do wiernych: Wrażliwość i odpowiedzialność", które zostanie odczytane w najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach. "Nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom" - przyznają w nim hierarchowie.


Platforma donosi do prokuratury na Ziobrę. Mówi o bezczynności ws. kościelnego raportu o pedofilii

Politycy Platformy Obywatelskiej składają do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i "bezczynności działań" przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę: zarzucają mu bezczynność po ujawnieniu w raporcie Konferencji Episkopatu Polski przypadków pedofilii w Kościele.

Według raportu KEP dot. wykorzystywania małoletnich przez duchownych, zaprezentowanego na konferencji prasowej 14 marca, od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszone zostały 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, z czego 198 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 184 powyżej 15. roku życia.

Odnosząc się na konferencji prasowej w Sejmie do tego dokumentu, poseł klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska Sławomir Nitras zarzucił Zbigniewowi Ziobrze, że - nie wszczynając śledztw ws. przestępstw pedofilii - złamał art. 231 Kodeksu karnego. Przepis ten stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który - przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków - działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Inny poseł klubu PO-KO Cezary Tomczyk wskazywał, że w raporcie KEP zawarte są "bardzo twarde dane", z których jasno wynika, jak wiele dzieci w Polsce zostało pokrzywdzonych, i podkreślił, że "mimo tego prokuratura Zbigniewa Ziobry nie zrobiła w tej sprawie nic".

"Dlaczego państwo nie pomaga dzisiaj ofiarom? Dlaczego próbuje zamiatać tę wielką aferę pod dywan?" - pytał poseł Platformy.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>

Kard. Gulbinowicz w szpitalu

Rzecznik wrocławskiej kurii poinformował, że kardynał Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala. 96-letni biskup-senior archidiecezji wrocławskiej przebywa na badaniach. Jego stan jest stabilny.


Reforma edukacji przygotowana na kolanie. Miażdżący raport NIK

NIK nie zostawia suchej nitki na reformie edukacji wprowadzonej przez Annę Zalewską i rząd Prawa i Sprawiedliwości. "Zmiany, które miały wprowadzić polskie szkoły w XXI wiek, były nierzetelnie przygotowane i wprowadzone" - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Orlen daje 1,3 mld zł na inwestycję w Anwilu we Włocławku

Trzecia linia produkcji nawozów, której budowę dziś zaczynamy, przedłuży żywotność zakładów Anwil, kluczowych dla naszej grupy - powiedział w środę we Włocławku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że będzie to duży wkład w bezpieczeństwo żywnościowe kraju i rozwój Włocławka.

 


Babiarz wykreślony z funkcji prezesa Stowarzyszenia Wiosna w KRS

Sąd zdecydował o wykreśleniu księdza Grzegorza Babiarza z Krajowego Rejestru Sądowego z funkcji prezesa Stowarzyszenia Wiosna. To kolejna odsłona w walce o władzę w stowarzyszeniu organizującym akcję Szlachetna Paczka. Od dzisiaj jedyną osobą kierującą Wiosną jest kurator Karol Tatara, krakowski radca prawny. Wprowadzono go na wniosek prokuratury.

Rafał Zawierucha w RMF FM o premierze nowego filmu Tarantino

Dziennikarka RMF FM Katarzyna Sobiechowska-Szuchta spotkała się na festiwalu Cannes z Rafałem Zawieruchą - aktorem, który zagrał Romana Polańskiego w nowym filmie Quentina Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood". 

Aktor zgadza się z opinią, że najnowszy film Tarantino można uznać za przewrotny hołd dla Romana Polańskiego. Polański w tamtych latach to jest reżyser, u którego każdy chce pracować, u którego każdy chce być, nawet krzesło przenieść. Tarantino dzisiaj i od wielu lat jest tym reżyserem, u którego każdy marzy, żeby zagrać - przyznaje Zawierucha. To jest ciekawe ukazanie Sharon Tate i Romana Polańskiego w tym najświetniejszym ich czasie - dodaje.