Rysie, żbiki, sowy, pijawki lekarskie, warany, skorpiony, kameleony, legwany, węże i niektóre papugi – wszystkie te zwierzęta muszą mieć specjalne dokumenty i to już od 1 listopada.

Właścicielom egzotycznych zwierząt pozostało zaledwie pięć dni na zarejestrowanie swoich nietypowych pupili. Formalności można załatwić w urzędzie miejskim lub starostwie.

Tymczasem sprzedawcy nie ukrywają, że dla wielu ten przepis to absolutna nowość. Większość klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, że np. papugi żako to ptaki chronione, które muszą mieć odpowiednie dokumenty i trzeba je rejestrować, dlatego na bieżąco muszą być o tym informowani.

Pierwsza informacja pojawia się wiec w sklepie zoologicznym. Gorzej, jeżeli zwierzę kupujemy na targowisku, często od nielegalnych handlarzy. Wtedy będziemy mieć problem z zalegalizowaniem naszego pupila. Ale ujawnić go trzeba, bo w innym przypadku grozi nam kara grzywny, a nawet więzienia. Na skutek nieoczekiwanej zmiany miejsc, to my możemy oglądać świat zza krat...