Niemal 200 rodzin w Bydgoszczy czeka w kolejce po mieszkanie komunalne. Tylko co trzecia będzie miała szansę na otrzymanie mieszkania jeszcze w tym roku. Miasto dysponuje 17 tys. mieszkań. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęło sprzedaż lokali komunalnych najemcom z 90-procentową bonifikatą.

Podobny pomysł mają też władze Morąga na Warmii. Chcą pozbyć się mieszkań komunalnych za niewielkie, kilkutysięczne kwoty. Jednocześnie planują wydać ponad milion złotych na budowę lokali socjalnych. Myślę, że taniej niż 5 proc. nie można sprzedawać, nawet jeszcze z możliwością rozłożenia na 10 rocznych rat - mówi Tadeusz Sobierajski.

Burmistrz Morąga dodaje, że miasta po prostu nie stać na utrzymanie komunalnych budynków o wysokim standardzie. Stać za to na przygotowanie lokali socjalnych dla tych, którzy nie opłacają czynszu.

Dziś na mieszkanie komunalne czeka się na ogół kilka lat. Tym, którzy myślą, że to horror, przypomnijmy jak było kiedyś: 40 lat czekałam na mieszkanie. Nie byłam partyjna, nie należałam do niczego. Pracowałam całe życie jako kucharz, szef kuchni... Calutkie życie. Mieszkałam w pokoiku 12 metrów, łazienka, wszystko razem, gotowanie. Wodę brudną znosiłam na dół, czystą do używania – do góry z drugiej kamienicy.

10:20