Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. czternastej emerytury. Świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (będzie wynosiło wtedy 1250,88 zł brutto). Wg wyliczeń, "czternastki" otrzyma ponad 9 milionów osób. Nie wszyscy jednak w takiej samej kwocie.


W ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto.

Oznacza to, że ponad milion osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

Kiedy wypłaty?

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - i w styczniu 2022 r. - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturą. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

"To wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii"

"To jest wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii, kiedy kraj przeżywa trudności. Mimo wszystko z pełną odpowiedzialnością znaleźliśmy pieniądze, które są potrzebne tak ważnej dla nas grupie społecznej - powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy ws. czternastej emerytury.

Jak zaznaczył, czternaste emerytury to było także jego zobowiązanie wyborcze.

"Dziękuję za to, że już w pierwszym roku drugiej kadencji udaje się tego zobowiązania dotrzymać" - powiedział Andrzej Duda, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny Marleny Maląg.

"To jest wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii, w czasie, kiedy kraj przeżywa trudności. Mimo wszystko z pełną odpowiedzialnością znaleźliśmy te pieniądze, które są potrzebne tak ważnej dla nas grupie społecznej: dla ludzi, którzy całe swoje życie przepracowali, którzy zawodowo poświęcali się dla Rzeczypospolitej pracując. Dzisiaj oni także mają coraz bardziej godne życie, bo przecież ta trzynasta, a teraz czternasta emerytura dodane razem w efekcie podnoszą średnią wysokość rocznej emerytury" - zaznaczył prezydent.