Sejm znowelizował prawo o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizator, np. meczu piłkarskiego, będzie mógł zażądać dowodu tożsamości od osoby kupującej bilet, będzie mógł także nie wpuścić na stadion osoby nietrzeźwej.

Co ważniejsze, przyjęta nowela zakłada, że informacje o chuliganach znajdą się w specjalnej bazie. Jeśli ktoś się w niej znajdzie, nie będzie miał wstępu na mecz czy koncert. Dane tego typu będą przechowywane przez 10 lat.

Funkcjonariusze otrzymali również prawo do monitoringu wizyjnego trybun; na stadion nie będą mogły wchodzić osoby z zasłoniętymi twarzami, co oczywiście uprości rozpoznanie chuliganów. Jest także zapis mówiący że za wyjście poza trybuny w czasie trwania imprezy kibice mogą trafić do więzienia.

Najważniejsza poprawka Senatu przyjęta przez Sejm doprecyzowuje zasady stosowania siły przez służby porządkowe. Pracownik ochrony, w przypadku zagrożenia mienia lub ataku na członka służby porządkowej bądź inną osobę, będzie mógł użyć przemocy - np. chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony.

Organizator będzie miał prawo zażądać od kupującego bilet okazania dokumentu tożsamości, będzie mógł też odmówić wstępu na imprezę osobom nietrzeźwym, będącym pod wpływem narkotyków, zachowującym się agresywnie oraz posiadającym niebezpieczne przedmioty.

Posłuchaj także relacji reportera RMF Tomasza Skorego:

Nowelizacja czeka teraz na podpis przez prezydent.