Jeszcze przez cztery miesiące, do 11 sierpnia można składać wnioski o odszkodowanie za pracę przymusową i niewolniczą na rzecz Trzeciej Rzeszy. Pierwotnie wnioski można było składać do 11 kwietnia. Jednak na prośbę Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, niemiecki fundusz Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość zgodził się na wydłużenie terminu.

Wcześniej więcej czasu na składanie wniosków uzyskały inne kraje ubiegające się o odszkodowania. Według przedstawicieli Fundacji Polsko - Niemieckie Pojednanie, która w przyszłości zajmie się wypłatą tych świadczeń - do odszkodowań jest uprawnionych w naszym kraju około 500 tysięcy osób. Jak dotąd, Fundacja zebrała ponad 450 tysięcy wniosków. Na wypłaty zostanie przeznaczonych ponad miliard osiemset milionów marek. Pieniądze te zostaną jednak uruchomione dopiero po ogłoszeniu tak zwanego "pokoju prawnego". Nadal nie wiadomo kiedy to się stanie, gdyż w USA wciąż toczą się postępowania sądowe przeciwko niemieckim firmom o odszkodowania wojenne. Ich zakończenie jest warunkiem ogłoszenia pokoju prawnego dla niemieckiego przemysłu. "Naszym zdaniem nie możemy blokować dalszego składania wniosków osobom, które na przykład bardzo się spóźniły albo w ogóle zapomniały o tym, w momencie kiedy i tak realnie nie ma pieniedzy" - powiedział Jacek Pająk, wiceprezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

na zdjęciu: Kolejka do złożenia wniosku o odszkodowanie za pracę przymusową. Warszawskie biuro Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Foto Beata Grabarczyk RMF FM Warszawa

04:15