Wtorek w Watykanie jest drugim dniem, w którym można pożegnać zmarłego Benedykta XVI. Ciało emerytowanego papieża wystawiono w bazylice Świętego Piotra. Pierwszego dnia przyszło tam 65 tysięcy osób. Trwają też przygotowania do czwartkowych uroczystości pogrzebowych.

W liczącej kilkaset metrów kolejce na placu Świętego Piotra stoją  nie tylko Włosi, ale też wierni m.in. z Niemiec, Hiszpanii czy z Polski. 

Nie brakuje również turystów, którzy przyjechali do Rzymu na przełomie roku i znaleźli się w centrum historycznych wydarzeń. 

We wtorek i w środę ciało papieża zostanie wystawione na widok publiczny od 7.00 do 19.00.

"Wielki ruch ludu Ratzingera, przybywającego do Watykanu, by go pożegnać przeszedł wszelkie oczekiwania" - stwierdza część komentatorów.  

Niektórzy podkreślają, że w kwietniu 2005 roku, na wejście do bazyliki, by pożegnać Jana Pawła II trzeba było czekać kilkanaście godzin. 

W Watykanie są nasi specjalni wysłannicy: Paweł Balinowski i Michał Dukaczewski. Słuchajcie ich relacji w Faktach RMF FM. 

W czwartek odbędzie się msza pogrzebowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Trwają do niej przygotowania. Na miejscu są policjanci, żołnierze, ratownicy medyczni - informują nasi dziennikarze. 

Według zapowiedzi Watykanu będą dwie oficjalne delegacje: Z Włoch i Niemiec, ojczyzny papieża Ratzingera, z prezydentami Sergio Mattarellą i Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Przybędą też przywódcy i koronowane głowy z innych krajów; wśród nich prezydenci: Polski - Andrzej Duda, Węgier - Katalin Novak, Portugalii - Marcelo Rebelo de Sousa, oraz królowa Zofia z Hiszpanii.

Watykan potwierdza: Benedykt XVI będzie pochowany tam, gdzie znajdował się grób Jana Pawła II

Emerytowany papież Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich w miejscu, w którym do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób Jana Pawła II - potwierdził w poniedziałek medialne doniesienia dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. 

Po beatyfikacji polskiego papieża 1 maja 2011 roku jego grób został przeniesiony z Grot Watykańskich do bazyliki Świętego Piotra do kaplicy św. Sebastiana.

W miejscu, w którym przez sześć lat wierni oddawali hołd Janowi Pawłowi II, będzie teraz znajdował się grób zmarłego w sobotę pierwszego w dziejach emerytowanego papieża. 

Zostanie tam pochowany po mszy pogrzebowej w czwartek na placu Świętego Piotra. 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Watykanie

W Watykanie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. 

Okolic w rejonie placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione pilnują wzmocnione patrole sił porządkowych. Barierkami wyznaczono korytarze, którymi odbywa się ruch wiernych. 

Władze Rzymu podały, że spodziewane jest przybycie do Watykanu 30-35 tysięcy osób dziennie. Tylko wczoraj było ich około 65 tysięcy.