Rozpoczynający się za kilka dni w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich po raz pierwszy w swej 34-letniej tradycji nie będzie miał plakatu. W ostatniej chwili zarząd Zakopanego postanowił wycofać plakat, na którym na Giewoncie zamiast krzyża umieszczono góralską ciupagę.

Radni, którzy zaprotestowali przeciw takiej wizji artysty napisali, że nie mogą obojętnie przejść obok lekceważenia jednego z najważniejszych symboli Polski i najważniejszego symbolu nas mieszkańców Zakopanego i Skalnego Podhala.

Wszystko wskazuje na to, że całe zajście to przygrywka przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Zamiast się śmiać, radni – ze śmiertelną powagą – napisali, że burmistrz wraz z zarządem miasta wprowadza Zakopane w trzecie tysiąclecie zastępując krzyż groźną ciupagą. Wszystko to za sprawą sympatycznego plakatu (zdjęcie obok).

Zarząd miasta i burmistrz podeszli więc do sprawy równie poważnie. Zdecydowano wycofać i nie publikować plakatu. Wstrząśnięty całym zajściem jest artysta, który plakat zaprojektował. Marek Szala znany jest z budowy papieskiego ołtarza w Zakopanem, pomnika Jana Pawła II i innych rzeźb, które znajdują się w kościołach w całej Polsce. Artysta uważa, że to co się dzieje nie jest śmieszne, a groźne.

Plakat, mimo że wydrukowany, nie pojawi się więc na ulicach Zakopanego. Szef promocji ma nadzieję, że mimo takiego obrotu spraw, festiwal sam się obroni.

Niedopuszczony do publikacji plakat 34. Festiwalu Ziem Górskich

16:35