Krakowski sąd aresztował na trzy miesiące 29-letniego Pawła T. z firmy Orion Travel, organizatora kolonii, podejrzanego o oszustwo. Wciąż poszukiwany jest właściciel firmy SDS Holidays, który również nie zapłacił za wypoczynek swoich klientów. Kłopoty ma także czeska firma Fischer Travel, właściciel Fischer Polska.

Krakowska firma Orion Travel zorganizowała kolonię dla blisko stu dzieci na Pomorzu, jednak nie zapłaciła za ich pobyt w domach wczasowych. Po 10 dniach właściciele ośrodków poprosili rodziców o odebranie dzieci z kolonii. Długi krakowskiego biura – jak udało się ustalić - sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na razie jednak nie wiadomo, ile dokładnie osób zostało oszukanych.

Orion Travel nie jest biurem turystycznym, ale właściciel określenie to sprytnie wykorzystał w swojej nazwie. Orion Travel był tylko i wyłącznie pośrednikiem.

Biura firmy na razie zostały zamknięte, a właściciel zatrzymany. Przeciwko niemu - jak udało się ustalić reporterowi RMF – sześć prokuratur w Polsce prowadzi śledztwa w sprawie oszustwa. W dwóch miastach za te same przestępstwa Paweł T. odpowiada już przed sądem.

To kolejna już "turystyczna afera" w Polsce w tym sezonie. Kilka dni temu okazało się, że biuro SDS Holidays z Poznania nie zapłaciło za przeloty, ani za zakwaterowanie swoich klientów wypoczywających w Turcji, Grecji i Bułgarii. Część Polaków powróciła już do kraju. Ok. 2 tys. ludzi nie poleci na wykupione przez siebie wycieczki.

Wczoraj okazało się, że upadłość grozi firmie czeskiego magnata turystycznego Vaclava Fischera, właściciela m.in. firmy Fischer Polska. Sąd w Pradze zdecydował o egzekucji majątku przedsiębiorcy. Zablokowane zostały jego konta.

Z informacji czeskich mediów wynika, że największe w tym kraju biuro podróży winne jest czeskim bankom i firmom ubezpieczeniowym setki milionów koron, czyli dziesiątki milionów złotych.

W oddziale Fischer Polska zapewniono RMF, że polscy klienci biura nie będą mieli żadnych kłopotów z wyjazdami na wakacje. Problemy finansowe nie są zagrożeniem dla wykupionych w tej firmie wycieczek zagranicznych

10:25