Prezenter telewizji BBC, Jeremy Paxman, otrzymał wczoraj tajemniczą przesyłkę. Po rozpakowaniu okazało się, że w paczce znajduje się egzemplarz niemieckiej maszyny do szyfrowania, Enigmy, skradziony wiosną tego roku z muzeum w południowej Anglii.

Maszyna była dobrze zabezpieczona przed zniszczeniem. Nadawca owinął ją potrójną warstwą miękkiego materiału, po czym zapakował w kartonowe pudło. Do telewizji dotarła nienaruszona. ”Nie wiem dlaczego właśnie do mnie przesłano maszynę, ale po otwarciu pudła od razu wiedziałem co znajduje się w środku” - dziwił się Paxman. Słynny prezenter, znany z bezkompromisowego prowadzenia wywiadów, natychmiast skontaktował się z organizacją Blechley Park Trust, która jeszcze kilka dni temu gotowa była zapłacić 25 tysięcy funtów okupu za zwrot Enigmy. Przez pewien czas istniały podejrzenia, że kolekcjoner, z którym prowadzono korespondencje, gotów byłby raczej zniszczyć maszynę aniżeli ryzykować ewentualną konfrontację z policją. Na szczęście te obawy nie sprawdziły się.

Posłuchaj relacji korespondenta radia RMF FM Bogdana Frymorgena:

Wartość rynkową Enigmy ocenia się na 100 tysięcy funtów, natomiast historycy twierdzą, że dla nich maszyna jest bezcenna. W czasie drugiej wojny światowej znajdowała się w Bletchley Park, w supertajnym brytyjskim ośrodku przechwytującym zaszyfrowane depesze niemieckie - zwłaszcza przekazywane z pomocą Enigmy. Do istnienia tego ośrodka władze brytyjskie przyznały się dopiero w roku 1967.

11:15