"Polacy przeproszą Żydów za zbrodnię w Jedwabnem" - tak zapowiedział w wywiadzie dla izraelskiego dziennika Yediot Achronot prezydent Aleksander Kwaśniewski. Dodał, że do oficjalnych przeprosin dojdzie 10 lipca, w Jedwabnem, dokładnie w 60 rocznicę masakry dokonanej na 1600 żydowskich mieszkańcach tego miasteczka.

Za kilka miesięcy - dokładnie 10 lipca Polacy przeproszą Żydów za zbrodnię w Jedwabnem - nasz korespondent w Izraelu wyczytał to wywiadzie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego dla hebrajskojęzycznej gazety "Yediot Achronot". Sprawa Jedwabnego skłania Polaków do bolesnego rachunku sumienia. "Mam nadzieję, że nie spowoduje ona nasilenia nastrojów antysemickich w kraju" – powiedział prezydent Kwaśniewski. Jego zdaniem należy zwalczać w Polsce wszelkie przejawy rasizmu jak napisy na murach, ekscesy na stadionach czy antysemickie publikacje. Prezydent odrzucił argumenty jakoby zbrodnia w Jedwabnem była zemstą za współpracę niektórych Żydów na Kresach z sowieckimi władzami. "To było ludobójstwo dokonane przez Polaków z Jedwabnego na ich żydowskich sąsiadach. Wyjątkowo bestialski mord, którego ofiarą padli niewinni ludzie. Dlatego należy obecnie skłonić głowę i prosić o przebaczenie. Możliwe, że po takim akcie Polacy staną się lepsi" – stwierdził prezydent. Kwaśniewski podkreśla jednocześnie, że nie można dopuścić, aby sprawa Jedwabnego posłużyła jako pretekst do przerzucenia na Polaków odpowiedzialności za Holocaust. Należy również wyjaśnić dlaczego polscy komuniści nalegali szczególnie na zerwanie przez blok wschodni stosunków z Izraelem w 1967 roku, i dlaczego w Polsce rok później doszło do "wydarzeń marcowych." "Wszyscy: my, władze państowe, autorytety moralne musimy upamiętnić miejsce zbrodni, musimy wskazać winnych, a przede wszystkim oddać hołd ofiarom. 60. rocznica, kóra przypada w tym roku jest dogodnym momentem do wyrażenia takich właśnie gestów, tak, aby zbrodnia w Jedwabnem nie rzucała cienia na zamiar Polaków i Żydów życia w pokoju i pojednaniu" - powiedział prezydencki minister Marek Siwiec.

Barbara Górska rozmawiała na temat Jedwabnego z ambasadorem Izraela w Polsce Szewachem Weissem. W rozmowie uczestniczył również były ambasador Polski w Izraelu, Wojciech Adamiecki i dziennikarz "Rzeczpospolitej", który powrócił właśnie z Jedwabnego oraz Andrzej Kaczyński. Uważają oni, że gest prezydenta Kwaśniewskiego był bardzo ważny, zarówno dla poszkodowanych, jak i dla mieszkańców Jedwabnego, którzy muszą się z tą sprawą uporać. Szewach Weiss uważa, że jest to akt odwagi i rozumu ze strony prezydenta. W samym Jedwabnem prawda przekazywana była ustnie, kiedy była jeszcze tajemnicą. Teraz gdy wszystko wyszło na jaw mieszkańcy zaprzeczają, że takie wydarzenia miały miejsce.

Książka „Sąsiedzi” mówiąca o zbrodni w Jedwabnem wyjdzie w kwietniu, jednak już jest dostępna w Internecie. Jednak już teraz, przed ukazaniem się drukiem, budzi ona ogromne kontrowersje.

Foto RMF

00:05