U 21 piłkarzy Pogoni Szczecin, dwóch trenerów, czterech przedstawicieli sztabu oraz trzech pracowników administracyjnych - przeprowadzone testy wykazały obecność Covid-19. "Trudna sytuacja, w której znalazł się klub, ma miejsce pomimo stosowania się do zaleceń komisji medycznej, a także wdrażania własnych działań profilaktycznych" - informuje Pogoń w niedzielnym komunikacie. Z kolei siatkarze Vervy Warszawa Orlen Paliwa nie rozegrają w niedzielę meczu ze Stalą Nysa.

W piątek i sobotę zawodnicy, przedstawiciele sztabu oraz wybrani pracownicy Pogoni Szczecin przeszli badania pod kątem obecności koronawirusa. Wyniki dużej części pobranych próbek dały wynik pozytywny. 

W środę i czwartek najpierw u jednego zawodnika, a dzień później u czterech kolejnych wystąpiły objawy przeziębienia. Grupę odizolowano i po konsultacji z klubowym lekarzem, zdecydowano o profilaktycznych badaniach. W piątek wieczorem klub otrzymał wyniki, wśród których stwierdzone były przypadki pozytywne.

Odwołany został sobotni trening drużynowy, zarządzono indywidualne zajęcia w domach. Na badania wymazowe skierowano z kolei kilkudziesięcioosobową grupę piłkarzy, członków sztabu oraz pracowników, którzy w ostatnich dniach mieli, bądź mogli mieć kontakt z chorymi.  Sobotnia tura badań przyniosła kolejne wyniki dodatnie. Osoby te również zostały skierowane na domową kwarantannę. Wyniki dodatnie dało łącznie 30 próbek. Wśród chorych jest 21 zawodników, 2 trenerów, 4 przedstawicieli sztabu oraz 3 pracowników administracyjnych.

TU ZNAJDZIESZ OŚWIADCZENIE KLUBU

Trudna sytuacja, w której znalazł się klub, ma miejsce pomimo stosowania się do zaleceń komisji medycznej, a także wdrażania własnych działań profilaktycznych, jak dodatkowe serie badań dla pracowników, specjalne zasady bezpieczeństwa w budynku klubowym, czy powrót zdecydowanej większości kadr administracyjnych do trybu pracy zdalnej - czytamy w oświadczeniu Pogoni. W związku z zaistniałą sytuacją, klub nie będzie jutro (w poniedziałek) rozpoczynał zapowiadanej wcześniej sprzedaży biletów na mecz z Jagiellonią Białystok. W zależności od najbliższych decyzji sanepidu oraz Ekstraklasy SA sprzedaż może zostać uruchomiona - zaznaczono w oświadczeniu.

KOMUNIKAT EKSTRAKLASY

Przełożone spotkania siatkarskie

Siatkarze Vervy Warszawa Orlen Paliwa nie rozegrają w niedzielę meczu ze Stalą Nysa. Przełożono także środowy pojedynek ze Skrą Bełchatów. Stołeczny klub poinformował o sześciu osobach zakażonych koronawirusem.

To zawodnicy oraz członkowie sztabu trenerskiego.

Verva to drugi klub, który zgłasza tego typu problemy. W Ślepsku Malow Suwałki na izolacji z powodu zakażenia jest obecnie 14 osób, w tym 10 siatkarzy.

VERVA Warszawa ORLEN Paliwa informuje, iż w rezultacie przeprowadzonych 26 września testów RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 sześciu członków drużyny i sztabu szkoleniowego otrzymało wyniki pozytywne. Z uwagi na dobro osobiste siatkarzy i członków sztabu, nie podajemy do publicznej wiadomości ich danych osobowych. Cała drużyna oraz wszyscy pracownicy klubu poddali się samoizolacji i czekają na dalsze zalecenia oraz kontakt z sanepidu.

Testy RT-PCR wśród drużyny i pracowników klubu przeprowadzone zostały po otrzymaniu pozytywnego wyniku u zawodnika, zgłaszającego gorsze samopoczucie i podwyższoną temperaturę. W niedzielę 27 września w godzinach przedpołudniowych klub otrzymał wyniki, które potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u sześciu członków drużyny i sztabu szkoleniowego. O wszystkich podejmowanych krokach klub na bieżąco informował Polską Ligę Siatkówki SA - poinformowano w komunikacie.

Niedzielne dane MZ

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1350  osób. To o 187 przypadków mniej niż wyniósł piątkowy rekord - wynika z niedzielnej statystyki Ministerstwa Zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło kolejnych osiem osób.

W piątek odnotowano najwięcej dobowych nowych przypadków Covid-19. Było ich 1 587.

Jak poinformował w niedzielę resort zdrowia, najwięcej nowych przypadków - aż 193 - odnotowano w województwie mazowieckim

Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: pomorskie (191), małopolskie (152), wielkopolskie (102), śląskie (93), łódzkie (86), warmińsko-mazurskie (82), lubelskie (77), kujawsko-pomorskie (72), podkarpackie (70), podlaskie (65), zachodniopomorskie (57), dolnośląskie (49), świętokrzyskie (39), opolskie (16) i lubuskie (6).
Opracowanie: