"Schwytanie Osamy bin Ladena, głównego podejrzanego o zorganizowanie zamachów w Nowym Jorku i Waszyngtonie, z pewnością nie będzie łatwe - uważa gość „Faktów” wybitny specjalista do spraw międzynarodowych, do niedawna ambasador Polski w Indiach, Krzysztof Mroziewicz. Jego zdaniem, centrum operacyjne terrorystycznych grup islamskich jest w Afganistanie.

Wczoraj pojawiła się informacja, że najbardziej poszukiwany terrorysta świata Osama bin Ladem został aresztowany przez Talibów w Kabulu, stolicy Afganistanu: „To są jakieś żarty. To są ponure żarty, po to by mimo wszystko zadbać o swój wizerunek na świecie, który już jest tak zaszargany, tak zły, że gorzej być nie może. W tej chwili cały świat mówi o bin Ladenie, o Talibach i o Afganistanie" – odpowiada były polski ambasador w Indiach:

Według Krzysztofa Mroziewicza, prawdopodobny scenariusz jest taki, że jeden z amerykańskich lotniskowców, stacjonujących na wodach Zatoki Perskiej odpali rakietę w kierunku miejsca, gdzie ukrywa się bin Laden. Użycie desantu jest mało prawdopodobne - uważa Mroziewicz.

Za głowę bin Laden Amerykanie dają 5 milionów dolarów. Szkolony przez CIA Saudyjczyk walczył w latach 80. przeciwko wojskom sowieckim w Afganistanie. Później odwrócił się od swoich mocodawców. Rzadko pokazuje się publicznie. Schronienie znalazł w rządzonym przez Talibów - skrajnych islamistów - Afganistanie. Tam też prowadzi bazy szkoleniowe islamistów. Talibowie tak konsekwentnie odmawiali wydania bin Ladena, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Afganistan surowe sankcje. Od czasu gdy ukrywa się w Afganistanie, Osama bin Laden wielokrotnie wzywał do świętej wojny przeciwko Stanom Zjednoczonym, a także do mordowania zarówno Amerykanów jak i Żydów. Nie wiadomo dokładnie ilu ludzi znajduje się pod jego rozkazami. Niektóre źródła szacują tę liczbę na ponad trzy tysiące. Z osobą Bin Ladena łączy się między innymi ataki takie jak:

1993 - zamach bombowy na World Trade Center

1996 - zamach w Arabii Saudyjskiej, w którym ginie 19 amerykańskich żołnierzy

1998 - podwójny zamach na amerykańskie ambasady w Kenii i Tanzanii

2000 - atak na amerykański okręt wojskowy USS Cole w Jemenie

10:00