Czy krawat może mieć wpływ na przebieg sprawy sądowej? Okazuje się, że w Maladze, hiszpańskim mieście nad Morzem Śródziemnym, tak. Tamtejsza rada sędziowska uznała, że jeśli adwokat stawi się bez krawata, sprawa sądowa się nie odbędzie.

Rok temu w Hiszpanii znowelizowano kodeks adwokacki. Określono w nim, m.in. że na sali sądowej adwokat ma stawić się w todze.

Sędziowie z Malagi uznali jednak, że to za mało i jednogłośnie zażądali... krawata. Chodzi o – jak tłumaczą – szacunek dla wymiaru sprawiedliwości. Zależy nam również, aby wykonywanie zawodu obrońcy kojarzyło się z prestiżem i godnością – wyjaśniał przewodniczący rady sędziowskiej.

Na efekty owej decyzji nie trzeba było długo czekać: dwa dni po jej ogłoszeniu sędzia wyszedł z sali, kiedy zobaczył, że obrońca nie ma krawata. Z braku respektu dla trybunału, odraczam sprawę – padło chwilę po rozpoczęciu procesu.

Żeby podobne niespodzianki się nie powtarzały, informacja o wymaganiach została rozklejona na drzwiach wszystkich sal sądowych w Maladze i okolicy. Agencje nie informują, jak są ubrani sędziowie z Malagi...

20:45