Filharmonia Łódzkia musiała odwołać dwa koncerty. Powód – pusta kasa. Dyrekcja musi prosić bank o pożyczkę na pensje dla pracowników. Filharmonia to już kolejna placówka kulturalna w Łodzi, która popadła w finansowe tarapaty.

W katastrofalnej sytuacji znalazł się także Teatr Wielki. Zadłużoną na 14 mln zł łódzką operę może uratować tylko kredyt.

Kłopoty filharmonii i opery to efekt niedofinansowania. Od lat Łódź dostaje jedne z najmniejszych w kraju dotacji na kulturę. W Przypadku opery, kłopoty finansowe to także efekt niegospodarności byłego dyrektora.

W październiku, melomani nie usłyszą w filharmonii Requiem Verdiego i urodzinowego koncertu Górcekiego. W kasie instytucji brakuje pół miliona złotych. Dyrekcja zaoszczędzi nieco na odwołanych koncertach i w grudniu zdoła wypłacić pensje za listopad. Ale i tak musi zaciągnąć 350 tys. zł kredytu. Będziemy oszczędnie planować rok przyszły, by nie trzeba było robić nieprzyjemnych gestów - mówi dyr. filharmonii.

Zadłużonemu na 14 mln zł Teatrowi Wielkiemu w Łodzi grozi likwidacja. Tylko kredyt może uratować operę. Długi przekroczyły roczny budżet teatru. Za oszustwa i fałszerstwa na szkodę opery za kratkami znalazł się Marcin K. były dyrektor. czytaj więcej

Jeśli w przyszłym roku urząd marszałkowski nie zwiększy dotacji, filharmonia może podzielić los Teatru Wielkiego. Pod znakiem zapytanie może też stanąć budowa nowego gmachu filharmonii. Na dokończenie budynku potrzeba 18 mln zł. Jeśli budowa nie zostanie skończona, przepadną miliony zainwestowane do tej pory.

18:50