Prawie 8 milionów zł mogą kosztować miasto Łódź błędy urzędników. Olbrzymie odszkodowanie należy się rodzinie dawnych właścicieli atrakcyjnego terenu w centrum miasta. Gmina zamiast zwrócić działkę spadkobiercom, przez lata dysponowała nią bezprawnie. Dziś stoi tam centrum handlowe Galeria Łódzka.

Spadkobiercy wygrali to, co chcieli. Ugoda byłaby na korzystniejszych warunkach- stwierdził pełnomocnik rodziny Marek Charast. Przedwojenny właściciel stracił działkę pod budowę osiedla mieszkaniowego. Bloki jednak nie powstały. Spadkobiercy rozpoczęli starania o zwrot działki.

Mimo to gmina za zgodą radnych bezprawnie, jak orzekł NSA, zainwestowała w teren. Weszła do spółki, która miała wybudować na działce hotel. Hotel nie powstał, a spółka odsprzedała teren niemieckiej firmie, która wbudowała centrum handlowe.

Tą bezprawną uchwałą uniemożliwiono dochodzenie roszczeń - argumentował sędzia Izydor Rekść. Bardzo bym się martwił, gdyby się okazało, że te pieniądze stracimy - tłumaczy rzecznik prezydenta Łodzi Kajus Augustyniak.

Wątpliwe, aby za błędy zapłacił którykolwiek urzędnik. Zapłacą wszyscy – podatnicy. Na dodatek miejscy prawnicy już zapowiedzieli apelację od wyroku, który nie jest prawomocny.

Foto: Archiwum RMF

21:15