Pierwszy w Polsce pomnik psa stanął na Bulwarach Wiślanych w Krakowie. Granitowy cokół i dwie dłonie otulające psa - właśnie tak wygląda " Dżok". Historia jego wierności wobec właściciela, naprawdę wydarzyła się pod Wawelem.

Zwierzę przez ponad rok na jednym ze skrzyżowań czekało na swojego pana. Dziś "Dżok" staje się współczesną legendą miasta. Na uroczystość odsłonięcia pomnika przyszło bardzo wiele osób. Większość z nich była razem ze swoimi czworonożnymi pupilkami. Odsłonięcia pomnika dokonał... bury wilczur o imieniu Kejki. Posłuchaj relacji z krakowskich bulwarów reportera Radia RMF FM Grzegorza Nowosielskiego:

A tymczasem sławę zyskały dwa inne polskie psy. Booggie i Portos zdobyły Mistrzostwo Europy w wykrywaniu narkotyków. Zawody odbyły się w Czechach. Psy celne startowały w konkurencjach posłuszeństwa oraz przeszukiwania: bagażu, samochodu osobowego, ciężarowego oraz pomieszczenia. Labrador Boogie - na co dzień "pracujący" na warszawskim lotnisku Okęcie - okazał się bezkonkurencyjny w wyszukiwaniu kokainy w skrytce samochodowej. Z kolei mistrzem w znalezieniu marihuany w sali lekcyjnej okazał się Portos, którego na co dzień można spotkać na krakowskich Balicach.

Foto: Piotr Bukowski RMF FM

22:30