47-letni Michael Jackson uważany jest za jedną z największych gwiazd muzyki i kultury pop. Swą karierę muzyczną rozpoczął w rodzinnej popowej grupie Jackson 5. Okres największej popularności piosenkarza to lata 80. i 90.

Z tego okresu pochodzą jego największe przeboje, m.in. „Beat It”, „Billie Jean” czy „Bad”. Jego płyty rozchodziły się w wielomilionowych nakładach. Z tego też powodu Jackson trafił do Księgi Rekordów Guinessa - najlepiej sprzedający się jednopłytowy album (Thriller), dwupłytowy (HIStory), największą publiczność na koncertach i najdroższy teledysk świata (Scream). Jackson jest także zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. 13 nagród Grammy.

Jedyny koncert Jacksona w Polsce odbył się na lotnisku Bemowo w Warszawie 20 września 1996 roku; wzięło w nim udział aż 120 tys. osób. Król popu odwiedził Polskę także w maju 1997 r.

Michael Jackson przez całe lata dostarczał tematów bulwarowej prasie swoimi ekscentrycznymi zachowaniami - operacje plastyczne, nieudane małżeństwa, życie w przepychu. Od lat spekulowało się na temat jego pedofilskich skłonności. Te jednak nie zostały mu udowodnione.