Policja będzie współpracować z naukowcami; zawiązano już porozumienie, na mocy którego stróże prawa przy tropieniu przestępców będą korzystać z najnowszych technologii.

W ten sposób powstanie Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wg koordynatorów PBW to przełom w zwalczaniu przestępczości. Naukowcy będą wpierać policję badaniami robionymi specjalnie w tym celu, a nie jedynie przy okazji.

Będzie się tym zajmować prawie 120 naukowców z polskich ośrodków naukowych. To jest informatyka, kryptografia, kryptologia, to są prawnicy - wyliczają policjanci. Matriksem zajmą się informatycy tworzący specjalistyczne programy. W sieci będą wyszukiwać dla nas konfiguracji o charakterze terrorystycznym, pedofilii; konfiguracji podczas których na czatach dokonywane są zakupy narkotyków - dodają policjanci.

Do Platformy chcą się przyłączyć np. Niemcy i Słoweńcy. A to będzie łatwiejsze, jeśli projekt będzie finansowany przez Komisję Europejską. Dodajmy, że batalia o pieniądze z europejskiego budżetu rozpocznie się jesienią.