Po 13 latach od wyroku, skazany w aferze FOZZ Dariusz Przywieczerski ma zostać deportowany do Polski, 500-letni symbol Pienin zniszczony podczas akcji ratowniczej, rosyjski portal ujawnia szczegóły dotyczące sprawców ataku na Siergieja Skripala, nowe fakty ws. śmierci wokalistki zespołu The Cranberries. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najważniejszych czwartkowych wydarzeń.

Afera FOZZ: Przywieczerski ma zostać deportowany do Polski

W czwartek znów zrobiło się głośno o "Matce wszystkich afer", czyli aferze FOZZ. W USA został zatrzymany jej domniemany mózg - Dariusz Przywieczerski. Został on skazany w 2005 r. na 3,5 roku więzienia  m.in. za wyprowadzenie z FOZZ około 1,5 mln dolarów. 

Mężczyzna był poszukiwany listem gończym. Wkrótce ma zostać deportowany do Polski.

Według informacji uzyskanych przez PAP, do Stanów Zjednoczonych udali się już policjanci z wydziału konwojowego KGP.

Zniszczony słynny 500-letni symbol Pienin

W czwartek dotarła smutna informacja z Pienin: Została tam zniszczona słynna reliktowa sosna rosnąca na ścianie Sokolicy. Do uszkodzenia drzewa doszło podczas akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca. Ten został wezwany do młodej kobiety, która zasłabła i upadając raniła się w głowę. Prawdopodobnie pęd powietrza wytworzony przez wirnik śmigłowca odłamał koronę sosny i doszło do rozszczepienia jej pnia. 

Drzewo mogło mieć około 500 lat. 

TUTAJ ZNAJDZIECIE WIĘCEJ ZDJĘĆ I FILMÓW DOTYCZĄCYCH TEGO TEMATU

Małgorzata Ułaszonek-Kubacka wycofała swoją kandydaturę do SN

Wieczorem poinformowano, że Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, która uzyskała rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa, wycofała swoją kandydaturę na stanowisko sędzi Sądu Najwyższego. Według źródła zbliżonego do sprawy "kandydatka uznała, że wybór sędziów do SN ma charakter priorytetowy i nadrzędny, a rozpoznanie jej kandydatury spowolniłoby ten proces".

Media informowały, że rekomendowana przez KRS do Izby Dyscyplinarnej SN Ułaszonek-Kubacka, radca prawna z Białegostoku, została skazana w marcu 2017 r. przez radcowski sąd dyscyplinarny. Ułaszonek-Kubacka od wyroku się nie odwołała, więc jest prawomocny.

Odnosząc się do sprawy prezydencki minister Andrzej Dera powiedział w Krynicy dziennikarzom: "My się przyjrzymy temu wyrokowi, kiedy on zapadł, kiedy dotyczył, jaka była kara".

Szef PKW: Mogą być próby podważenia decyzji Sądu Najwyższego o ważności wyborów

W czwartek opublikowaliśmy wywiad reportera RMF FM z szefem Państwowej Komisji Wyborczej. 

Może powstać problem, czy osoby, które będą orzekały o ważności wyborów, zostały właściwie obsadzone. No i czy rozstrzygnięcia tych sędziów będą mogły być traktowane jako orzeczenia sądowe - mówił Wojciech Hermeliński. Według szefa PKW taki problem może pojawić się po wyborach parlamentarnych czy europejskich, w których o ważności wyborów zdecyduje nowa Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Takiego zagrożenia nie będzie w najbliższych, jesiennych wyborach samorządowych, bo o ich ważności zdecydują sądy okręgowe i apelacyjne. 


Ks. Isakowicz-Zaleski o lobby homoseksualnym w polskim Kościele

Przypominamy także czwartkową, Poranną rozmowę w RMF FM, której gościem był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. 

16 lat temu mieliśmy sprawę abp. Juliusza Paetza, która nigdy nie została wyjaśniona. Tak kryto, tak tuszowano tę sprawę, że do dziś nikt nic nie wie - zauważył gość Roberta Mazurka. Jego zdaniem w polskim Kościele istnieje lobby homoseksualne. Jest to lobby może nieliczne, ale bardzo wpływowe, które powoduje, że czyny homoseksualne, które w wypadku prawa kościelnego są grzechem, przestępstwem, są tolerowane. Są tolerowane na niskim poziomie, a potem okazuje się, że ludzie, którzy odpowiadają za wiele spraw, nie tylko są homoseksualistami, ale wciągają, wykorzystując zależność służbową, inne osoby. I to jest najgorsze - podkreślał gość Roberta Mazurka. 

Szczegóły dotyczące sprawców ataku na Siergieja Skripala

Rosyjski portal "Fontanka" ujawnił szczegóły dotyczące sprawców ataku na Siergieja Skripala. 

Przypomnijmy, że w środę brytyjskie służby ogłosiły, iż zidentyfikowano dwóch Rosjan, którzy stoją za atakiem chemicznym na rosyjskiego szpiega i jego córkę. Według oficjalnych danych, są to Rusłan Boszirow i Aleksandr Pietrkow. Obaj mężczyźni przylecieli na lotnisko Londyn-Gatwick z Szeremietiewo 2 marca 2018 roku. Według "Fontanki", mężczyźni byli jednymi ze 150 pasażerów, którzy zarejestrowali się na przelot samolotem Aerofłot SU2588.  

Podejrzani mieli zagraniczne paszporty, których numery różniły się jedynie ostatnią cyfrą - jeden dokument miał końcówkę "...1297", drugi - "...1294". Są to paszporty nie biometryczne. Od września 2016 roku do marca 2018 roku na tych dokumentach odwiedzono Amsterdam, Genewę, Mediolan i kilkakrotnie - Paryż. Paszport należący do Pietrowa był też przynajmniej raz wykorzystany podczas podróży do Londynu - na przełomie lutego i marca 2017 roku.

Według informacji rosyjskiego portalu, Boszirow i Pietrow mieli bilety powrotne na dwa loty z Heathrow do Szeremietowo. Pierwszy lot był zarezerwowany na 4 marca, drugi na 5 marca, ale w nocy. Według Brytyjczyków, Rosjanie polecieli tym pierwszym.

TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Francja, Niemcy, Kanada i Stany Zjednoczone zgodziły się z brytyjskimi wnioskami ws. zamachu na Siergieja Skripala, że za atakiem tego byłego rosyjskiego szpiega stali oficerowie GRU. Państwa te podzielają również opinię Londynu, że do próby zabójstwa doszło "niemal na pewno" za zgodą władz Rosji. 

W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że niedopuszczalne są brytyjskie zarzuty, jakoby wysokie rangą rosyjskie osobistości oficjalne zaaprobowały otrucie byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala".

To nie było samobójstwo

Nowe fakty ws. Dolores O'Riordan, wokalistki zespołu The Cranberries. Koroner wykluczył, że artystka popełniła samobójstwo - podaje "Sky News". 

Według niego, śmierć O'Riordan to efekt nieszczęśliwego wypadku. Artystka utonęła w wannie po wypiciu dużej ilości alkoholu. Na jej ciele nie odnaleziono obrażeń, które mogłyby świadczyć o tym, że chciała zrobić sobie krzywdę. 

Ciało artystki znaleziono w styczniu w hotelowym pokoju w Londynie.

Ważne oświadczenie luksusowej marki odzieżowej

Brytyjska luksusowa marka odzieżowa Burberry ogłosiła w czwartek, że w trybie natychmiastowym kończy z praktyką niszczenia niesprzedanych produktów, a także przestanie stosować naturalne futra. "Współczesny luksus oznacza bycie odpowiedzialnym społecznie i ekologicznie" - oświadczył prezes firmy.

Przypomnijmy, że w ogłoszonym w lipcu raporcie finansowym Burberry ujawniła, że w roku podatkowym 2017 zniszczyła niesprzedane ubrania, dodatki i kosmetyki o łącznej wartości 28,6 milionów funtów. Miało to na celu uniknięcie sytuacji, w której byłyby one sprzedawane poniżej ceny rynkowej, co osłabiałoby wartość marki. Ta informacja została mocno skrytykowana przez organizacje ekologiczne, konsumenckie oraz w mediach społecznościowych, choć takie praktyki stosowane są także przez inne luksusowe marki odzieżowe.

Brzęczek: Ta drużyna ma jakość

Nie zabrakło też informacji ze świata sportu. Na dzień przed meczem biało-czerwonych z Włochami w Lidze Narodów odbyła się w Bolonii konferencja prasowa. Komentarza udzielił selekcjoner polskiej reprezentacji. 

Na pewno Włosi są faworytem tego spotkania. Jednak patrząc na naszych zawodników grających w silnych ligach oraz Serie A: jest to pokaźna liczba piłkarzy, którzy tworzą trzon tej reprezentacji. Przyjechaliśmy z szacunkiem i respektem dla przeciwnika, ale to nie znaczy, że mamy jakieś obawy - podkreślał Jerzy Brzęczek na konferencji prasowej w Bolonii.

Dla mnie najważniejsze będzie, aby zobaczyć, na ile zespół zdoła wprowadzić rozwiązania, nad którymi pracowaliśmy przez trzy dni zgrupowania - zaznaczył.

CO JESZCZE POWIEDZIAŁ SELEKCJONER? PRZECZYTAJCIE TUTAJ!

(m)