Jak nieoficjalnie dowiedziała się rzymska korespondentka RMF, możliwe, że arcybiskup Juliusz Paetz zrezygnuje dzisiaj z funkcji metropolity poznańskiego. Wcześniej komisja watykańska nie znalazła dowodów jego winy, ale potwierdziła niewłaściwe zachowanie arcybiskupa. Media zarzucały mu molestowanie seksualne księży i kleryków.

Informatorzy naszej rzymskiej korespondentki przestrzegają jednak przed łączeniem ewentualnego odejścia Paetza z dzisiejszym świętem. Wielki Czwartek w Kościele katolickim upamiętnia ustanowienie przez Chrystusa stanu kapłańskiego - to święto duchownych. Niektórzy księża uważają, że to najgorszy termin na decyzję o rezygnacji z urzędu kościelnego.

Arcybiskup Juliusz Paetz unikał dotychczas kontaktu nie tylko z mediami(ksiądz nie przyznaje się do zarzutów), ale także z duchownymi. Dziś odprawi uroczystą mszę. Nie wszyscy poznańscy księża wezmą w niej udział. "Nie chcę brać udziału w mszy, która stała się sensacją dziennikarską" – mówi jeden z duchownych, który nie zamierza uczestniczyć w nabożeństwie.

Na zdjęciu: Pałac arcybiskupi w Poznaniu

Foto: Dariusz Goliński RMF Poznań

09:00