Przychodzi policjant do urzędnika i daje mu łapówkę - tak już od dziś może być w Kujawsko-Pomorskiem i to w majestacie prawa. W Komendzie Wojewódzkiej w Bydgoszczy powstała specjalna sekcja do walki z korupcją.

Z korupcją walczyć będą policjanci operacyjni, pracujący dotąd w wydziale przestępstw gospodarczych.

Policjanci ci na pewno stosować będą na szeroką skalę tzw. kontrolowane wręczenie łapówki. Policjanci z komendy wojewódzkiej dwa lata temu, jako pierwsi w kraju wykorzystali tę możliwość prawną i przeprowadzili takie działania w Aleksnadrowie Kujawskim - mówi komisarz Jacek Krawczyk. Kontrolowaną łapówkę dostał wtedy kurator sądowy, podejrzewany wcześniej o korupcję.

Policja mówi, że uczciwi urzędnicy nie mają się czego obawiać, bać się mają ci skorumpowani. Podobne sekcje powstaną w całym kraju, także w komendach miejskich i powiatowych.

Niektórzy obywatele, nie oglądając się na policję, sami wypowiadają wojnę korupcji. Oto przykład z Ełku. Doniesienie do tamtejszej prokuratury przeciwko strażnikom miejskim złożył pan Zbigniew, taksówkarz. Strażnicy chcieli od niego łapówki w zamian za niewypisanie mandatu za złe parkowanie.

Strażnikom, jeśli wina zostanie udowodniona, grozi do ośmiu lat więzienia. W Ełku była reporterka RMF Beata Tonn.