Opiekunowie dowożący dzieci do szkół na Warmii i Mazurach zostaną przeszkoleni w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. To kolejny etap poprawy bezpieczeństwa w szkolnych autobusach. Opiekunowie nauczą się, jak skutecznie reagować w sytuacjach, gdy zagrożone jest zdrowie i życie dzieci.

O tym, jak niebezpieczna może być droga do szkoły, przekonaliśmy się rok temu, gdy na Warmii i Mazurach w pobliżu miejscowości Biała Piska z niesprawnego autobusu wypadła 7-letnia dziewczynka. Po tej tragedii policja przeprowadziła masową kontrolę gimbusów. Wyniki były szokujące: 70 proc. pojazdów okazało się niesprawnych. Miały uszkodzone hamulce, układy kierownicze, oświetlenie.

Ostatnio sprawdzano także wiedzę medyczną osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci w autobusach. Wyniki tej kontroli również pozostawiają wiele do życzenia. Okazuje się, że właściwie nikt nie potrafi udzielić pierwszej pomocy.

Wicekurator Warmii i Mazur zaniepokojony tymi wynikami postanowił przeprowadzić szkolenia opiekunów. Swoją pomoc zaoferowało PCK. To właśnie ludzie z Czerwonego Krzyża zajmą się szkoleniami i nauczą, jak udzielać pomocy przedmedycznej.

Foto: Archiwum RMF

03:40