Za cztery miesiące będziemy się mogli komunikować z urzędami skarbowymi przez internet. Chodzi już nie tylko o wysyłanie PIT-ów, ale także o wysyłanie maili i dokumentów.

W połowie sierpnia, czyli półtora miesiąca później niż zakładano, Ministerstwo Finansów uruchomi portal podatkowy. Będzie to strona internetowa na której każdy podatnik będzie mógł sobie założyć własne konto. Ma to być nasz własny, wirtualny urząd skarbowy.

Założenie jest takie, że będą się tam pojawiały wszystkie dokumenty, które fiskus do tej pory wysyłał nam pocztą. Powiadomienia będziemy dostawali na wskazany przez nas adres e-mail. Tam też będziemy dosyłać wymagane przez urzędników dokumenty.

Początkowo, będziemy tam mogli jedynie rozliczyć podatek od spadku i czynności cywilno-prawnych. W przyszłym roku system samodzielnie będzie już za nas wypełniał PIT-y, a my będziemy musieli je tylko zaakceptować.
Portal podatkowy jest budowany przez firmę Sygnity.

Możliwość w pełni elektronicznej komunikacji z urzędami skarbowymi wprowadza nowa Ordynacja Podatkowa, która wchodzi w życie 11 maja.