Upały w Europie wzbudziły podejrzliwość naukowców. Meteorolodzy z Włoch zabrali się, by przeanalizować temperatury powietrza z minionych tysiącleci. Jeden z naukowców uważa, że za upały odpowiedzialni są ludzie.

Prof. Guido Visconti, zajmujący się fizyką atmosfery uważa, że wzrost średnich temperatur spowodowany jest rozwojem cywilizacyjnym. Przeglądając wykresy temperatur z ostatnich kilkuset lat, profesor zauważył, że wraz z rewolucją przemysłową w XIX wieku, klimat zaczął się ocieplać szybciej, niż dotychczas.

Średnia temperatura rośnie teraz o 1 stopień Celsjusza co 100 lat i obecnie jest najwyższa od 500 mln. lat. Niestety fauna i flora nie potrafią się tak szybko dostosowywać do zmian klimatycznych, stąd obawa o przyszłość niektórych gatunków.

Visconti ostrzega, że dalsze wycinanie lasów tropikalnych i wypuszczanie do atmosfery coraz większej ilości gazów prowadzi do zwiększenia się w niej zawartości dwutlenku węgla. To z kolei prowadzi do coraz większych upałów. Skutkiem tego będzie roztopienie się lodowców, wyginięcie niektórych roślin i zwierząt, ale też ludziom trudno będzie znieść taki klimat.

13:15