Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do tej pory nie znaleźli w Iraku nic podejrzanego – poinformował szef Agencji, Mohammed El Baradei. W czasie posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA zajmowano się także sprawą Korei Północnej.

Mohammed ElBaradei podkreśla, że na razie nic nie świadczy o tym, iż reżim Saddama Husajna skłamał w swoim raporcie dotyczącym posiadanej broni, choć jest za wcześnie, by wyciągać z tego faktu jakiekolwiek wnioski.

Irak to jednak nie jedyne państwo, które obecnie spędza sen z powiek pracownikom Agencji. Kolejny problem to Korea Północna, która ostatnio wydaliła z kraju inspektorów MAEA. ElBaradei podkreśla, że szantaż nie zmusi międzynarodowej społeczności do negocjacji z Phenianiem.

Agencja postanowiła jednak dać jeszcze jedną szansę północnokoreańskiemu reżimowi. W czasie posiedzenia Rady Gubernatorów Agencji postanowiono, że jeśli Korea Północna nie zezwoli na powrót inspektorów, to MAEA wystąpi do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie posiedzenia, na którym zostanie podjęta decyzja o dalszym postępowaniu wobec tego kraju.

22:35