Transparency International Polska opublikowała raport korupcji w naszym kraju. Wynika z niego, że jedną z najbardziej skorumpowanych grup są urzędnicy samorządowi. 2. miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmują przedstawiciele organów ścigania; 3. - politycy.

Ponad 200-stronicowy raport opracowano na podstawie doniesień prasowych z lat 2000-2001. Przez 13 miesięcy powstawały ciemniejsze i jaśniejsze miejsca na korupcyjnej mapie Polski. Znaczenie tego raportu nie polega tylko na tym, gdzie koncentruje się korupcja, ale opisuje się również coraz nowsze sposoby korupcji.

W największej liczbie opisanych przekrętów króluje Warszawa, gdzie ujawniono około 140 takich przypadków. Na drugim miejscu jest Szczecin a na pozostałych uplasowały się m.in. Wrocław, Łódź, Olsztyn. Co udało się dziennikarzom ujawnić w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim - o tym posłuchaj w relacji reportera RMF Piotra Lichoty:

Jednym z najmniej skorumpowanych województw jest Podkarpacie.

Grzechy główne urzędników to niedotrzymanie terminów rozpatrywania spraw – mówi Maciej Wnuk, członek zarządu Transparency International Polska: Wystarczy komuś przetrzymać sprawę tak długo, aż się zgłosi do urzędu i zapyta jak by tę sprawę przyspieszyć.

Często wykorzystuje się też luki w prawie i coraz częściej ujawniane są układy między politykami a światem biznesu.

06:15