Dobra wiadomość dla wszystkich zadłużonych w złotówkach. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Zaskoczyć mogła jedynie skala – RPP ścięła stopy aż o 75 punktów bazowych, spodziewano się obniżki o 25 punktów mniejszej.

Po obniżce główna stopa procentowa wyniesie nie mniej niż 4,25%. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Rada obcięła oprocentowanie w sumie o 1,5%. RPP tnie ostro, bo coraz gorsze są prognozy wzrostu PKB w Polsce, słabe były też ostatnie dane o produkcji przemysłowej. A analitycy czekają na więcej. Zdaniem niektórych ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej dalej będzie obniżać stopy, w lutym i marcu, tnąc je do niewidzianego od bardzo dawna poziomu trzech procent.

Przedostatnią - grudniową - obniżkę stóp procentowych na pewno zauważyli już ci, którzy oszczędzają na lokatach – bankowe oferty nie są już tak korzystne jak jeszcze miesiąc temu. Dziesięcioprocentowa lokata 3-miesięczna to już tylko wspomnienie. Teraz za zamrożenie pieniędzy na kwartał możemy dostać góra osiem procent. Szkoda, że w takim tempie nie spada oprocentowanie kredytów.