Wysoki przedstawiciel Watykanu spotka się w najbliższych dniach z patriarchą rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Aleksijem II. Specjaliści sądzą jednak, że nie należy się spodziewać przełomu w stosunkach Moskwy i Watykanu.

Kardynał Walter Kasper, szef papieskiej rady ds popierania jedności chrześcijan, który przyjechał do Rosji na poczatku tygodnia, próbuje pokonać wzajemne niesnaski cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego, ale na razie bez większych efektów.

Kasper będzie rozmawiał z Aleksijem II najpewniej w poniedziałek. Spotkanie będzie zamknięte dla dziennikarzy. Jak sądzą specjaliści, nie należy się spodziewać przełomu w bardzo napiętych stosunkach Moskwy i Watykanu.

Prawosławni hierarchowie obwiniają Kościół katolicki, że prowadzi agresywną działalność misyjną na terenie Rosji. Katoliccy księża odrzucają oskarżenia, twierdząc, że są one bezpodstawne. Jednak niechęć obu kościołów jest tak duża, że jedna wizyty watykańskiego kardynała nie jest w stanie niczego zmienić.

Przedwczoraj Kasper spotkał się z metropolitą Kiryllem, który jest szefem cerkiewnej dyplomacji, a oprócz tego niemal na pewno będzie następca schorowanego Aleksija II. Również to potkanie nie przyniosło żadnych sensacji.

22:15