Zwiększenie podatków, a także nadzoru i udziału państwa nad łupkowymi koncesjami to - jak wynika z naszych informacji - główne założenia projektu ustawy łupkowej. Jutro projekt ma zatwierdzić rząd.

Nowe prawo łupkowe przede wszystkim ma określić zasadę naliczania opłat za wydobywanie gazu łupkowego. Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że ponieważ wydobycie gazu jest drogie, to na początku podatki dla firm poszukiwawczo-wydobywczych będę niskie, a potem z czasem mają rosnąć.

Ma to zachęcić inwestorów do wydobywania gazu w Polsce, ale też zapewnić budżetowi państwa wysokie wpływy w przyszłości. Duża część tych pieniędzy ma trafić do samorządów.

Rząd będzie chciał się jutro pochwalić uruchomieniem projektu łupkowego, ale tak naprawdę będzie to przykrywanie sporego opóźnienia prac. Widać już bowiem, że zagraniczne firmy były coraz bardziej zniechęcone brakiem odpowiednich regulacji.

Przed tygodniem premier Donald Tusk potwierdził informacje RMF FM, że projekt prawa łupkowego jest już gotowy. Nasz dziennikarz Michał Zieliński jako pierwszy donosił, że rząd jest bardzo blisko porozumienia w sprawie zasad opodatkowania i udziałów państwa w wydobyciu gazu z łupków.