Ponad 4 tysiące gości z Europy, Azji i USA - wśród nich polski premier, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie wielkich firm i eksperci, ludzie kultury i nauki - spotka się podczas trzydniowego Forum Ekonomicznego w Krynicy. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Bywa nazywana "polskim Davos".

Ponad 4 tysiące gości z Europy, Azji i USA - wśród nich polski premier, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie wielkich firm i eksperci, ludzie kultury i nauki - spotka się podczas trzydniowego Forum Ekonomicznego w Krynicy. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Bywa nazywana "polskim Davos".
Widok na Stary Dom Zdrojowy w Krynicy /Darek Delmanowicz /PAP

Trzydniowe spotkanie (4-6 września) obejmuje sześć sesji plenarnych, na które złoży się 180 paneli, wykładów, warsztatów, prezentacji regionalnych i narodowych. W trakcie tych wydarzeń poruszane będą najważniejsze problemy regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Obok kwestii politycznych i gospodarczych wiele miejsca poświęcone będzie ochronie zdrowia, innowacjom, bezpieczeństwu, biznesowi, kulturze i mediom.

Wśród gości wielu członków polskiego rządu

Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego udział w Forum potwierdzili m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister środowiska Henryk Kowalczyk, szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska i szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przyjazd do Krynicy potwierdzili również premier Litwy Saulius Skvernelis i wicepremier rządu Rumunii Ana Birchall.

Mateusz Morawiecki będzie gościem specjalnym debaty poświęconej wyzwaniom zdrowotnym państwa w kontekście rozwoju gospodarczego. Jak napisano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia to nie tylko problem resortu, personelu medycznego, właścicieli i menedżerów podmiotów leczniczych, lecz także całego rządu i społeczeństwa. Stąd oprócz szefa rządu i ministra zdrowia w debacie wezmą udział także szefowie kluczowych resortów - m.in. Teresa Czerwińska z resortu finansów, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Premier weźmie też udział w panelu pt. "Gaming - czy Polska może być kluczowym graczem w rywalizacji o dolinę krzemową w CEE". W panelu poświęconym wyzwaniom w tworzeniu nowych gałęzi gospodarki i warunkom, jakie powinny być spełnione, by wesprzeć polskie firmy w odnoszeniu globalnych sukcesów, wystąpi również prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

Jakie tematy zostaną poruszone na Forum Regionów?

Od 2007 r. integralną częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Forum Regionów. To platforma wymiany poglądów i miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z Europy Środkowo-Wschodniej z biznesem i środowiskiem naukowym.

Tematami tegorocznego Forum Regionów będą m.in.: polityka spójności po 2020 roku, nowe zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych i ich wpływ na samorządy, zarządzanie, innowacyjność, inteligentne specjalizacje regionu, rozwój infrastruktury, współpraca międzyregionalna i transgraniczna, finanse, zrównoważony rozwój, współpraca biznesu i samorządu oraz powyborcza przyszłość jednostek samorządu terytorialnego.

Szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz weźmie między innymi udział w panelu "Ciche połoniny" - poświęconemu bezpieczeństwu politycznemu Europy Karpat. Zaproszeni goście to urzędnicy najwyższego szczebla państw regionu: minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó, szef resortu spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs, Przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Zsolt Németh i Przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Przyjaźni i były minister obrony Słowacji Martin Fedor.

Mocna reprezentacja branży energetycznej

Od początku istnienia Forum jedną z najważniejszych ścieżek tematycznych jest energetyka. Również w tym roku na krynickim spotkaniu spodziewana jest mocna reprezentacja branży.

Udział w debatach i panelach zapowiedzieli szefowie największych polskich spółek energetycznych, m.in. PKN Orlen - Daniel Obajtek, PGNiG - Piotr Woźniak, PGE - Henryk Baranowski. Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski wraz ze swoim litewskim odpowiednikiem Žygimantasem Vaičiūnasem weźmie udział w panelu dotyczącym krótko- i długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego. Tchórzewski będzie też gościem specjalnym debaty poświęconej energii przyszłości i europejskiemu rynkowi energii elektrycznej w kontekście cen dla konsumentów. Paneliści będą także rozmawiali o wpływie regulacji polityki klimatycznej i energetycznej na równowagę gospodarczą rynku energii UE.

Przyszłość infrastruktury, bezpieczeństwo transportowe, sztuczna inteligencja

Perspektywom dla transportu będzie poświęcony panel z udziałem europejskich ekspertów najwyższego szczebla. Uczestnictwo w debacie pt. "Przyszłość infrastruktury transportowej w Europie" zapowiedzieli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister transportu i komunikacji Litwy Rokas Masiulis, minister transportu Czech Dan Ťok.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys będzie gościem panelu nt. wpływu inwestycji infrastrukturalnych dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Jego uczestnicy odpowiedzą na pytania o wpływ - zarówno bezpośredni, jak i pośredni - rozwoju infrastruktury na poszczególne gałęzie gospodarki i w jakim kierunku powinna zmierzać strategia państwa, by w pełni wykorzystać potencjał infrastrukturalny.

Z kolei Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild przedstawi koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w kontekście polityki bezpieczeństwa transportowego. Organizatorzy przewidują też panele poświęcone szansom na rewitalizację polskich stoczni czy Korytarza Północ-Południe. O nowym szlaku komunikacyjnym rozmawiać będą m.in. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz i wiceprezes PKP Mirosław Antonowicz.

Jako że ludzkość znajduje się w przededniu rewolucji technologicznej, na Forum w Krynicy nie może zabraknąć tematyki związanej ze sztuczną inteligencją, która niebawem zmieni świat w każdej z możliwych dziedzin. O tym, jakie niesie to szanse i zagrożenia, rozmawiać będą m.in. szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski i prezes PZU Paweł Surówka.

W Krynicy swoje "Pomysły na miasto" zaprezentują kandydat PiS na prezydenta Warszawy Patryk Jaki, kandydat SLD na prezydenta Warszawy Andrzej Rozenek i kandydatka PiS na prezydenta Nowego Sącza Iwona Mularczyk.

Kto zostanie Człowiekiem Roku?

Podobnie jak w latach poprzednich kulminacyjnym punktem krynickiego forum będzie wręczenie nagród w kategoriach Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Laureatami nagrody Człowieka Roku byli m.in. Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Viktor Orban i Beata Szydło.

(mn)