Rosja utworzy spółkę z ukraińskimi przedsiębiorstwami z branży jądrowej. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo produkujące paliwo atomowe, drugą - zakład produkujący maszyny z wykorzystaniem technologii jądrowej.

Dziennik Kommiersant-Ukraina informuje, że pierwsza spółka skupi się na produkcji paliwa dla elektrowni atomowych, a druga na współpracy z ukraińskim Turboatomem. Zakład zajmuje się m.in. budową turbin na potrzeby elektrowni. Porozumienie o współpracy wstępnie zostało podpisane podczas obrad ukraińsko-rosyjskiej międzypaństwowej komisji.

Według nieoficjalnych informacji, pierwsza spółka zajmie się produkcją paliwa dla elektrowni atomowej. Kontrolny pakiet akcji będzie należał do Ukrainy. Z kolei głównym akcjonariuszem holdingu, zajmującym się budową maszyn na potrzeby przemysłu jądrowego będą władze Rosji.

Jest to już kolejna próba nawiązania współpracy w dziedzinie atomowej między Kijowem i Moskwą. Pierwsze porozumienie o utworzeniu podobnych spółek zostało podpisane w 2005 roku, a kolejna propozycja na temat utworzenia rosyjsko-ukraińskiego holdingu atomowego pojawiła się w 2010 roku. Rosjanie kupili wtedy ukraiński zakład Energomaszspecstal produkujący części do korpusów reaktorów jądrowych.