300 mln dolarów - oto suma, jaką według nieoficjalnych informacji, gotowi są zapłacić za akcje Rafinerii Gdańskiej dwaj potencjalni kupcy: rosyjski Łukoil i rodzimy PKN Orlen. Decyzja rządu co do wyboru inwestora znana będzie wkrótce, ale już teraz jest głównym tematem kuluarowych rozmów na forum ekonomicznym w Krynicy.

Według informacji zdobytych przez reporterkę RMF decyzje już zapadły i są ponoć korzystne dla Orlenu. Jak jednak zapewnia premier Leszek Miller przy podejmowaniu tej decyzji będą uwzględniane wszystkie składniki – także interesy polskich przedsiębiorców.

Prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel nie kryje się, że ma plany współtworzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego z udziałem rosyjskiej firmy Jukos. Tak więc rosyjska korporacja wejdzie na polskich rynek paliw. Jeśli nie będzie to Łukoil, to konkurencyjna firma Jukos.

Oczywiście rosyjskie pieniądze nie są gorsze od zachodnich, ale źródła paliwa powinny być zróżnicowane, a rządowa strategia porządkowania polskiego przemysłu paliwowego przejrzysta, jasna oraz korzystna, i to nie tylko dla obecnego układu władzy. Posłuchaj relacji reporterki RMF, Barbary Górskiej:

Dziś trzeci i ostatni dzień forum. Spodziewane jest wystąpienie wicepremiera ministra finansów Grzegorza Kołodko na temat warunków powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Foto: Archiwum RMF

07:40