Pieniądze z programu Rodzina 500 plus są doskonale inwestowane. Polskie rodziny wiedzą, jak te środki zainwestować - podkreśliła premier Beata Szydło podczas spotkania z mieszkańcami gminy Koneck w woj. kujawsko-pomorskim. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska informowała na początku marca, że program "500 plus" objął 3 mln 820 tys. dzieci w wieku do 18 lat, a do rodzin trafiło ponad 19 mld złotych.

Pieniądze z programu Rodzina 500 plus są doskonale inwestowane. Polskie rodziny wiedzą, jak te środki zainwestować - podkreśliła premier Beata Szydło podczas spotkania z mieszkańcami gminy Koneck w woj. kujawsko-pomorskim. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska informowała na początku marca, że program "500 plus" objął 3 mln 820 tys. dzieci w wieku do 18 lat, a do rodzin trafiło ponad 19 mld złotych.
Premier Beata Szydło podczas spotkania z mieszkańcami gminy Koneck w woj. kujawsko-pomorskim. Spotkanie poświęcone było rocznicy wdrożenia programu Rodzina 500+ i połączone z festynem rodzinnym /Tytus Żmijewski /PAP

Okazało się, że jeżeli zaufa się rodzinom, jeżeli zaufa się ludziom, to pieniądze nie są marnowane, ale są doskonale inwestowane. Rodziny polskie wiedzą, jak te pieniądze z programu 500 plus zainwestować. I ta największa nasza inwestycja jest razem tutaj z nami - to są wszystkie te roześmiane wspaniałe dzieciaki, które są naszą przyszłością - mówiła Beata Szydło.

Rządowy program wsparcia dla rodzin 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku. To urodziny programu 500 plus, ale myślę, że możemy spokojnie powiedzieć, że to są dzisiaj urodziny wszystkich rodzin w Polsce - podkreśliła premier.

Rodzina, dzieci - to jest najlepsza inwestycja. To jest inwestycja w przyszłość i to jest inwestycja w naszą teraźniejszość - dodała.

Premier podkreśliła, że program 500 plus był wielkim zobowiązaniem wyborczym, który narodził się w czasie spotkań w czasie kampanii wyborczej, kiedy mieszkańcy mówili, co jest ich największa bolączką i co chcą, aby zostało zmienione.

Zobowiązaliśmy się, że ten program zostanie przez z nas zrealizowany, przygotowany i wprowadzony. Zrobiliśmy to bardzo szybko, dlatego że wprowadziliśmy go zaledwie kilka miesięcy po utworzeniu rządu. Nie było to łatwe, bo trzeba było wygospodarować pieniądze w budżecie, który nie był wtedy przygotowywany przez nasz rząd, ale przez naszych poprzedników, znaleźć niebagatelną kwotę, bo w zeszłym roku to było ponad 17 mld zł, ale zrobiliśmy to. Znaleźliśmy pieniądze, potem trzeba było przygotować cały system, aby sprawnie przeprowadzić wprowadzenie tego programu i to też zostało zrealizowane - mówiła.

Szefowa rządu zapewniła, że program 500 plus będzie nadal działał, a jego realizacja w tym roku przebiega bez zakłóceń. To jest już ponad 20 mld, które trafiają do polskich rodzin i program będzie przez nasz rząd kontynuowany - dodała.

Wyraziła nadzieję, że "pokolenie 500 plus", czyli te dzieci, które już się urodziły, które się urodzą, będą - kiedy dorosną - pokoleniem "odważnych, mądrych Polaków".

Szydło zaznaczyła, że dla niej liczbą symboliczną jest "94", gdyż według badań o 94 proc. zmalało ubóstwo wśród dzieci. Według szefowej rządu wszystkie dane wskazują, że z miesiąca na miesiąc w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Myślę, że możemy już zacząć mówić o tym, że mamy baby boom. I to jest ten cel, na który czekaliśmy. I to jest ten cel, który warto wspierać - zaznaczyła.

Obecna na spotkaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że podstawowe cele programu, czyli wzrost liczby urodzeń, redukcja ubóstwa i szeroko rozumiana inwestycja w rodzinę - są realizowane.

To nie zmiany kulturowe powodowały, że w polskich rodzinach rodziło się mniej dzieci. To trudna sytuacja materialna (...) i obawy przed tym, że narodziny kolejnego dziecka pogorszą naszą sytuację materialną powodowały, że tych dzieci rodziło się mniej - powiedziała Rafalska.

Te zmiany kulturowe mają znaczenie na Zachodzie. My ciągle jesteśmy krajem, który mówi, że kocha dzieci (...); polskie rodziny mówią, że w hierarchii wartości szczęście rodzinne jest dla nas najważniejsze, a więc mamy dzisiaj szansę na to, żeby poprzez politykę rodzinną rządu pani premier Beaty Szydło w sposób istotny, wymierny, konsekwentny i wieloletni wspierać polskie rodziny - podkreśliła Rafalska.

Jak dodała, złożyła deklaracje, że w tym roku w Polsce urodzi się przynajmniej 400 tys. dzieci. Zaapelowała do zebranych rodziców, aby pomogli w zrealizowaniu tego celu.

Na koniec spotkania z mieszkańcami gminy Koneck premier podzieliła urodzinowy tort, odśpiewano "Sto lat".

Dzięki programowi Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

Z programu korzysta 2 mln 560 tys. rodzin, dzieci jest w tych rodzinach 3 mln 820 tys. Ogólnie program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia. Do rodzin trafiło już w sumie 21 mld zł.


(j.)