Platforma Obywatelska chce poluzować projekt ustawy o pomocy frankowym kredytobiorcom – ustalił dziennikarz RMF FM. Posłowie planują dodatkowe ułatwienia w przewalutowaniu kredytów we frankach na złotówki dla rodzin z dwójką dzieci. Dziś zajmie się tym Sejm.

Posłowie planują podwyższyć dopuszczalną wielkość mieszkania uprawniającą do skorzystania z przewalutowania.

Aktualna wersja projektu frankowej ustawy zakłada, że jeżeli ktoś nie ma dzieci lub ma jedno, to żeby skorzystać z przewalutowania kredytu, może mieć maksymalnie 75-metrowe mieszkanie lub 100-metrowy dom. Na dzisiaj w tym przedziale nie przewidujemy zmian - mówi posłanka PO Krystyna Skowrońska.

Jeżeli ktoś natomiast ma dwójkę dzieci - i to właśnie zmieniają posłowie Platformy - to ten dopuszczalny limit zostanie podniesiony do 100 metrów dla mieszkania i 150 dla domu. Chcemy porozmawiać, a może i złożyć poprawkę, żeby dla rodzin z dwójką dzieci ta norma została zwiększona - taka jest nasza wstępna propozycja – mówi Skowrońska.

Dla rodzin, które mają co najmniej troje dzieci, nie będą obowiązywać żadne limity powierzchni.

Co ciekawe, posłowie PO odmawiają odpowiedzi na pytanie, o ile to zwiększy liczbę kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z przewalutowania. To - jak twierdzi poseł Krystyna Skowrońska - banki mają policzyć same. Nie uważamy, że zwiększy się koszt ustawy, pozostanie w okolicach 9 miliardów, natomiast co do liczby podmiotów uprawnionych, to nastąpi wzrost. Oczekujemy, że banki przygotują własne wyliczenia, one powinny tego dokonać i powinny same się do tych zmian przymierzyć – dodaje posłanka PO.

(mpw)